Ziyaretçi

Selam ziyaretçi, Rina Roleplay forumuna hoş geldin. Rina Roleplay, Grand Theft Auto: San Andreasın multiplayer istemcisi "SAMP"ın, Türkiyedeki en büyük sunucusudur ve en büyük roleplay platformudur. Eğer Rina Roleplay forum üyeliğin varsa lütfen Giriş Yap veya üyeliğin yoksa hemen Kayıt Ol.

LSPD El Kitabı - Los Santos Polis Departmanı El Kitabı - LSPD Manuel - LSPD El Kitapçığı - LSPD Temel BilgilerLSPD MANUAL
Los Santos Police Department

ÖNSÖZ

Los Santos Polis Departmanı, tüm kişilerin haklarını korurken hizmet etmeye kararlıdır. Bu taahhütle tutarlı olarak, Departmanın vizyonu, misyonu ve temel değerleri; yasa uygulama etik kuralları ve departmanın yönetim ilkeleri ile uyumlu olarak, Los Santos Polis Departmanının yol gösterici felsefesini yansıtmaktadır.

El kitabının hazırlanmasının asıl amacı, güncel bilgileri en doğru şekilde aktarmaktır. Bunun yanı sıra her yere dağılmış bilgilerin tek bir noktada toplanmasını amaçlar. Sağladıkları katlılar için Polis Departmanı'nın eski yönetim üyelerine teşekkürlerimi sunarım.


BÖLÜMLER


BÖLÜM 1 - DEPARTMAN
BÖLÜM 2 - PROSEDÜR
BÖLÜM 3 - TELSİZ EL KİTABI
BÖLÜM 4 - İDARİ CEZALAR
BÖLÜM 5 - DENETİM & YÖNETİM
BÖLÜM 6 - DEPARTMAN KIDEMLERİ
BÖLÜM 7 - BİRİM KODLARI
BÖLÜM 8 - ÜNİFORMA & TEÇHİZAT
BÖLÜM 9 - STANDART POZİSYONLAR
BÖLÜM 10 - DEVRİYE ARAÇLARI & EKİPMANLARI

DEPARTMAN
(başa dön)

000. DEPARTMANIN YAPISI. Los Santos Polis Departmanı, her biri büro olarak adlandırılan dört bileşene ayrılmıştır. Her bir büro içinde, çeşitli iş alanlarını bireysel bölümler olarak barındıran bir dizi grup vardır. Bu sınıflandırma, büyük organizasyonumuzun yönetimine ve idaresine yardımcı olmak için kullanılır. Commerce HQ merkez olarak kullanılmaktadır. İdari Hizmetler Bürosunun bünyesinde bulunan bir çok bölüm bu binada hizmet vermektedir.

Batı bölgesinde suç bastırma, kriz durumu ve diğer tüm operasyonlarda yüksek önceliğe sahip Metropolitan Büro bulunmakta, başta Özel Silahlar ve Taktikler bölüğüne olmak üzere diğer alt bölüklerine mensup personellere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Metropolitan Bürosuna ait olan bütün zırhlı araçlar, taktiksel ekipmanlar/ekipman dolapları bu büronun içerisinde bulunmaktadır. Doğu bölgesinde ise Dedektif Büro bulunmaktadır, Los Santos sınırları içerisinde faaliyet gösteren çeteleşme eylemleri, organize suçlar Dedektif Büro’ya bağlı bölümler  tarafından takibe alınır. Dedektif Büro bu noktada şehir genelindeki suç trafiğinin izlenmesi, takip edilmesi ve suç haritasının çıkarılmasında önemli rol oynamaktadır. Marina bölgesine hakim olarak Trafik Büro bulunuyor. Şehir genelindeki trafiğin düzenini sağlamak, yüksek hızla mücadele etmek ve bölgesel kontrolleri gerçekleştirmek başlıca görevleri olmakla beraber, operasyon bölgelerinde önemli rol oynamaktadır. Trafik büroya ait çekici, yüksek hızla mücadele araçları, devriye araçları bu istasyonda bulunmaktadır. Los Santos Havaalanı sınırları içerisinde ise Hava Destek Ünitesi bulunuyor. Havadan uzun menzilli destek sağlamak, olay bölgelerinde havadan görüntü almak, agresif takibi havadan ilerletmek başlıca görevleridir.  Hava alanı sınırları içerisinde helikopterlerin iniş ve kalkış yaptığı helikopter pisti ve büro personellerine ait ekipmanlar/ekipman dolapları burada bulunmaktadır.

001. MOTTO. "Koru ve Hizmet Et" mottosu, Los Santos Polis Departmanının temel amacını belirtir. Departman, yetki alanı dahilindeki tüm kişilerin; suç teşkil eden saldırılardan uzak olma ve huzur içinde yaşama hakkını korur. Departman, kanun uygulama işlevini profesyonel bir şekilde yerine getirir ve Los Santos halkına hizmet eder.

002. VİZYON. Los Santos Polis Departmanının vizyonu, olabildiğince suçtan uzak ve halkın refahının sağlandığı bir şehir elde etmektir.

003. MİSYON. Los Santos Polis Departmanının misyonu, hizmet verdiği kişilerin canlarını ve mallarını korumak, suç vakalarını ve suç korkusunu azaltmak ve yaşam kalitelerini iyileştirmek için çeşitli topluluklarla birlikte çalışırken kamu güvenliğini artırmaktır. Görevimiz, bunu onurlu ve dürüst bir şekilde yapmak ve aynı zamanda halkın güvenini korumak için her zaman en yüksek etik standartlara göre hareket etmektir.

004. TEMEL DEĞERLER

004.1 TOPLULUKLARA HİZMET. Kamu güvenliğini artırmaya, suç korkusunu ve olaylarını azaltmaya kendimizi adadık. Mottomuz olan "Koru ve Hizmet Et" sadece bir slogan değil, yaşam tarzımızdır. Toplumumuzdaki insanlarla ortaklaşa çalışarak kamu güvenliğini etkileyen topluluk sorunlarını çözmek için hukuk çerçevesinde elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Hem yerleşim yerimiz hem de iş çevremizdeki insan çeşitliliğine değer veriyor ve herkese eşit özveri ile hizmet ediyoruz.

004.2 KANUNA HÜRMET. Yasayı uygulama şeref ve ayrıcalığı bize verildi. Bize halk tarafından verilen güç ve yetkinin kullanımında her zaman dürüstlüğü esas almalıyız. Kişisel ve profesyonel davranışımız, herkesin izleyeceği bir model olmalıdır. Hukukun lafzına ve ruhuna itaat edecek ve destekleyeceğiz.

004.3 LİDERE BAĞLILIK. Los Santos Polis Departmanının emniyet teşkilatında lider olması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca her bireyin kendi sorumluluk alanında bir lider olması gerektiğine de inanıyoruz. Değerlerimizin günlük iş hayatımızın bir parçası olmasını sağlamak bizim görevimizdir. İş arkadaşlarımızın, profesyonel meslektaşlarımızın ve topluluklarımızın Los Santos Polis Departmanı'na en yüksek saygıyı duymalarını sağlamak için her birimiz çalışmalıyız.

004.4 SÖYLEDİĞİMİZ VE YAPTIĞIMIZ HER ŞEYDE BÜTÜNLÜK. Dürüstlük bizim standartımızdır. Mesleğimizle gurur duyuyoruz ve mesleğimizi, tüm insanların saygısını hak edecek şekilde yürüteceğiz. Her zaman dürüst ve etik davranış sergileyeceğiz. Eylemlerimiz sözlerimizle eşleşecek. İnançlarımızın arkasında durma ve doğru olanı yapma cesaretine sahip olmalıyız. Los Santos Polis Departmanı uzun bir dürüstlük geçmişine ve yolsuzluğa karşı iradeye sahiptir. Bu gururlu geleneği sürdürmek, hepimizin karşılaşmaya devam etmesi gereken bir zorluktur.

004.5 İNSANA SAYGI. Los Santos Polis Departmanında çalışmak, ilgi çekici ve yapmaya değer olmalıdır. Çalışanlarımız en önemli kaynağımızdır. Çalışanlarımıza sorumluluklarını bilgi, yetki ve uygun takdir yetkisi ile yerine getirmeleri için yetki vererek topluluklarımızın çok sayıda ve çeşitli ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet edebiliriz. Çalışanlarımızı fikir sunmaya teşvik ediyor, önerilerini dinliyor ve maksimum potansiyellerini geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. Tüm insanlara saygılı ve onurlu bir şekilde davranmaya inanıyoruz. Suç mağdurlarına karşı empati gösteriyoruz ve hukuku ihlal edenlere karşı bile adalet ve onurla yaklaşıyoruz. Başkalarına saygı göstererek Los Santos Polis Departmanı'na saygı duyacağız.

004.6 SÜREKLİ GELİŞME YOLUYLA KALİTE. İşimizin her alanında en yüksek kaliteyi elde etmek için çaba göstereceğiz. Toplumumuzdaki insanlara hizmet etmede sürekli gelişmeyi hedeflemeliyiz. Yeniliğe değer veriyoruz ve yaratıcılığı destekliyoruz. Los Santos gibi dinamik bir şehirde sürekli değişimin bir yaşam biçimi olduğunun farkındayız ve kendimizi proaktif olarak yeni ve daha iyi hizmet verme yolları aramaya adadık.

005. SİVİLLER İLE İLETİŞİM. Sivillerle iletişim, departman ile halk arasındaki bağı temsil eder. Eğer bir sivil ve bir memur arasındaki bağlılığı ve güveni güçlendirmek istiyorsak, sivillerle İletişim konusunda bütün memurların deneyim sahibi olması gerekmektedir. Bir memurun, bir sivile karşı iletişimi daima saygı çerçevesi içerisinde olmalıdır. Kendisini önemli hissettirecek şekilde konuşmalıdır. Bir yandan da kendi otoritesini korumalı, imajına sahip çıkmalıdır. Bir memurun sivile karşı daima bir boşluk bırakması gerekmektedir ve hiçbir zaman fazla samimiyete girmemelidir. Bir polis memuru, departmanını temsil ettiğinden dolayı departmanın imajını sarsacak hareketlerde bulunmamalıdır.

005.1 DEPARTMAN İMAJI. Halkın departmana karşı görüşü şeklinde adlandırılabilir. Bir vatandaş, departmanı daima iyi olarak görmelidir. Bu durumun sağlanmasından departman personelleri sorumludur. Polis memurunun yapmış olduğu bir hata departmanı küçük düşürebilir ve departmanın halka karşı kurmuş olduğu otoriteyi sarsabilir.

006. DEPARTMANLAR ARASI İLETİŞİM. Los Santos'da bulunan tüm departmanlar birbirine bağlı bir alt yapıya sahiptir. Departmanlar bu alt yapı üzerinden birbirleriyle haberleşerek işlerin yürütülmesini sağlarlar. Departmanlar arası kanallardan yapılacak en ufak üslupsuzluk dahil kabul edilemez. Bu kanallar kullanılırken kurulan diyaloglara ve hitap şekline dikkat edilmelidir. Bu kural sadece frekanslar üzerinde değil, sahada da geçerlidir. Sahada gördüğünüz devlet çalışanlarına yapacağınız en ufak hakaret, küçük düşürücü ya da onur kırıcı hareket departmandan ihraç edilmenize neden olacaktır. Diğer departman personelleriyle iletişime geçerken hangi durum altına olursa olsun üslubunuzu korumak zorundasınız.

007. HİYERARŞİK DÜZEN. Kurumlarda görev ve yetkilerin bir makamlar sistemi oluşturacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Görev ve yetkilerin ast-üst ilişkisi çerçevesinde bir hiyerarşiye göre düzenlenmesi ve astların, üstlerin verdiği emirlere uymalarını, üstlerin ise astlarına iş verme, emir verme ve onları kontrol etmelerine imkân vermektedir. Kamu ve özel kurumlarda hiyerarşi aynı zamanda kıdem esasına dayalı olarak görevlilerin terfi yoluyla bir üst makama yükselmelerine örgütün zirvesine doğru tırmanmalarına imkan vermektedir. Hiyerarşiye uyulmadan bir kurumu örgütleme, bir grubu yönetme imkanı yoktur.


PROSEDÜRLER
(başa dön)


made by PercabethFanTr

100. SİVİLLERE YÖNELİK PROSEDÜRLER. LSPD içerisindeki her polis memuru sivillerle -şüphelilere kıyasla- daha fazla etkileşime girecektir. Şüpheli bir konumda olmayan her sivilin kendine ait -devletin sorumluluğunda olan- kişisel hakları mevcuttur. Kanun koruyucuları bu hakları en iyi şekilde korumak için mücadele vermelidir.

101. SİVİLLERLE İLETİŞİM. Kanun koruyucuları korumakla sorumlu oldukları sivillerle sağlıklı bir iletişim kurmak zorundadır. Bu durum departmanın imajı ve sivil halkın desteği için kritiktir. Şüpheli konumdaki bir kişiyle sivilleri ayırt etmek ve ona göre müdahalelerde bulunmak memurların her zaman birinci önceliği olmalıdır.

101.1 UZLAŞMA İÇİNDEKİ SİVİLLERLE İLETİŞİME GEÇME. Bir olay içerisinde bölgeyi boşaltmak veya görgü tanıklarını sorgulamak için memurlar genelde uzlaşma yanlısı olan sivillerle iletişime geçerler. Memurlar kendisine karşı uzlaşmacı bir tavır sergileyen her sivile hangi durumda olursa olsun nazik davranmak zorundadır. Memurlar bu durumlarda küfür, hakaret ve kışkırtıcı söylemlerden kaçınmalıdır. Duruma göre otoriter veya samimi bir dil seçebilirler.

101.2 UZLAŞMAYAN SİVİLLERLE İLETİŞİME GEÇME. Memurlar bazı zamanlarda bazı durumlardan ötürü uzlaşmaya yaklaşmayan bir siville iletişime geçebilir. Böyle bir durumda memurlar sivillerin haklarını ve kendi sorumluluklarının bilincinde olup sivillere saygı duymalılardır. Kendisiyle konuşmak istemeyen birini hiçbir kolluk memuru zorla alıkoyamaz ve uzlaşmaya zorlayamaz. (Tehdit, mobbing vb.)

101.3 MADDE ETKİSİ ALTINDAKİ SİVİLLERLE İLETİŞİME GEÇME. Madde etkisi altındaki bir sivil çevreye veya kendine zarar verebilecek bir durumdaysa memurlar onu en yakın sağlık kurumuna göndermek veya kendine gelene kadar korumaya almak için alıkoyabilir. Madde etkisi altındaki sivillerin ifadesi geçersizdir ve soruşturmalara şüphe düşürür. Bu sebepten ötürü düzenli madde etkisi altına giren sivillerden mantıklı bir bilgi akışı oluşturmalarını istemek yanlıştır.

101.4 EVSİZLERLE İLETİŞİME GEÇME. Daire ve barınma durumlarına bakılmaksızın, Los Santos'da yaşayan tüm bireylerin haklarını korumak ve yasaları adil bir şekilde uygularken ihtiyacı olanlara yardım etmek departmanın politikasıdır. Evsizliği yaşayan bireyler genellikle bir suçun kurbanı olduğunda, bir suça tanık olduğunda veya kanunları ihlal ettiğinden şüphelenildiğinde özel dikkat gerektiren özel koşullara sahiptir. Ayrıca evsiz kişiler acil ihtiyaçlarını karşılamak için departman personelinden özel yardım isteyebilirler. Bundan dolayı departman personeli, her zaman rehberlik etmek ve bilgi sunmak için donanımlı olmalıdır. Gerekirse tıbbi, psikolojik hizmetler veya diğer hizmetleri de karşılamalıdır. Evsiz birisi başıboş bırakılamaz bununla birlikte evsiz kişinin yardımları reddetmesi durumunda onun kararına saygı gösterilmelidir.

102. AMERİKAN HUKUKU (SİVİLLER İÇİN). Amerika Birleşik Devletleri'nin kendi içerisinde bağımsız ve eşsiz bir hukuk sistemi bulunmaktadır. Bu sistem içerisindeki kolluk memurlarının ve sivillerin kendine özgü hakları ve sorumlulukları bulunmaktadır.

102.1 VATANDAŞLARIN HAKLARI. Her vatandaşın Amerika Birleşik Devletleri içerisinde kendine ait hakları bulunmaktadır. Normal zamanlar içerisinde hiçbir kurum veya kişi bu hakları ihlal edemez. Vatandaşların hakları devlet ve yargı kurumları tarafından korunur. Bu haklar başlıca şu şekildedir:

✦Yaşama hakkı.
✦Seyahat hakkı.
✦Çocuk sahibi olma hakkı.
✦Kişisel gizlilik hakkı.
✦Evlilik hakkı.
✦Kendini savunma hakkı.

102.2 DEVLET VE KAMU KURUMLARININ HAK İHLALLERİ. Her birey kağıt üzerinde haklarından mahrum edilemez, fakat bazı eyaletler ve kurumlar yine bu hakları korumak ve toplum güvenliğini/refahını sağlamak için gerektiğinde bu hakları ihlal edebilir. Örnek vermek gerekirse: Mahkeme içerisinde hapis cezası alan bir kişi seyahat etme hakkından mahrum kalır.

102.3 POLİS ŞİDDETİ/BRUTALITY. Polislerin geçersiz sebeplerden ötürü sivillere şiddet uygulaması kesinlikle kabul edilemez, bu tarz bir duruma maruz kalan sivil şikayet etmesiyle görevli çalışan en ağır yaptırımlara maruz kalır. Hiçbir kolluk memuru kendilerine vatandaşları korumak için verilen hakları keyfi kullanamaz.

m4d3 by PErc4b3thF4nTr

110. KAMU ÇALIŞANLARINA YÖNELİK PROSEDÜRLER.

111. AMERİKAN HUKUKU(KAMU ÇALIŞANLARINA YÖNELİK).

111.1 KAMU ÇALIŞANLARININ HAKLARI. Her vatandaşın olduğu gibi kamu çalışanlarınında hakları mevcuttur, fakat her kamu çalışanı çalıştığı eyalet, şehir ve kurum genelinde bazı ayrıcalıklara ve kısıtlamalara sahiptir. Bu kurumlara başlamadan önce imzaladıkları sözleşmeler ve prosedürler gereği bulunduğu alan içerisinde bazı yetkilendirmelere, haklara ve bunların sonucunda kısıtlamalara maruz kalabilirler.

111.2 KAMU ÇALIŞANLARININ SORGULANMASI/TUTUKLANMASI. Kamu çalışanları aynı vatandaşlar gibi suç işlediklerinde veya departmanları içerisindeki bir prosedürü çiğnediğinde diğer herkes gibi soruşturmaya tabi tutulurlar. Bu soruşturma neticesinde tutuklanma, kıdem durdurma, tenzil edilme, ihraç olma gibi cezalara çarptırılabilirler, ama bu durumun yanında sivillerin tutuklanmasından farklı olarak her kamu çalışanı tutuklandığında veya sorgulandığında LYBARGER haklarına sahiptir. Tutuklanan bir kamu personeline, personelin süpervizörü eşliğinde Lybarger Hakları okunur.

111.3 LYBARGER HAKLARI. Lybarger hakları şu şekildedir ve herhangi bir memur -süpervizör bile olmasa- bu haklara hakim olmalıdır:

Memur XXX, 3300 sayılı kanun ve Lybarger gereği sessiz kalma hakkına sahip olmadığınızı bildiriyorum. Söyleyeceğiniz her şey aleyhinize delil olarak kullanılabilir ve kullanılacaktır. Sorularımın tümüne eksiksiz olarak cevap vermeyi reddederseniz işinize derhal son verilecek ve bölge savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Anlaşıldı mı?

Lybarger uyarısını aldığınıza göre sessiz kalma hakkınızdan feragat ediyor musunuz? Tüm sorularıma dürüstlükle cevap verecek misiniz?

112. ÇALIŞANLAR ARASI İLETİŞİM. Bir polis memuru gerek kendi departmanı içerisinde, gerekse başka departmanlar aracılıyla çalışan bir çok çalışan ile çeşitli yollardan iletişime geçecektir. Bu noktada memurun iletişim şekli, üslubu ve davranışları büyük bir önem arz eder.

112.1 AYNI DEPARTMANLARDAKİ PERSONELLER ARASI İLETİŞİM. Bir memur karşısındaki bir memuru hiçbir şekilde kıracak, kışkırtacak veya sözlü münakaşaya çevirecek söylemlerde bulunamaz. Memurlar arasında hiyerarşi bulunur ve buna göre davranışlar şekillendirilir, ama birine emir vermekle onu ezmek arasındaki fark iyi belirlenmelidir. Kimse kimseden üstün değildir, sadece biri diğerinden daha fazla yetki sahibidir.

112.2 FARKLI DEPARTMANLARDAKİ PERSONELLER ARASI İLETİŞİM. Farklı departmanlardaki çalışanlar arası iletişim genel olarak rütbeden çok durumla ilgilidir. Örnek vermek gerekirse, bir yangın durumunda o bölge içerisinde LSFD'deki bir çavuş LSPD'deki bir yüzbaşıdan daha kıdemli sayılabilir. Çünkü bölge onun kontrolü altındadır, fakat tüm bunlara rağmen her personel(rütbesi ve departmanı fark etmeksizin) birbirine karşı nazik bir üslup takınmalıdır.
Karşı tarafı kışkırtacak, ezecek veya yetki alanını ihlal edecek bir davranıştan kaçınılmalıdır.

113. MEMURLARIN EĞİTİMİ. Her memur görevini layığı ile yerine getirebilmek için departmanın zorunlu gördüğü eğitim programlarına katılım sağlamalıdır.

113.1 AKADEMİ. Her polis memuru adayı LSPAcademy 'nin ders programlarına katılım sağlamalıdır, akademi içerisindeki sözlü veya yazılı sınavlardan geçen not aldıktan sonra 'polis memuru' sıfatıyla işe başlama hakkına sahip olur. Hiçbir memur bu yazılı sınavdan geçer not almadan akademiden mezun olamaz.

113.2 SAHA EĞİTİM PROGRAMI(FIELD TRAINING PROGRAM-FTP). LSPA'dan başarıyla mezun olmuş memurlar kadrolu birer çalışan olmadan önce yaklaşık dokuz ay süren ((7 ila 10 gün)) staj dönemine başlamış olurlar. Bu programdaki stajyer memurlara FTS(Field Training Student) denilir, FTS'lerin eğitimini ise FTO(Field Training Officer) adı verilen eğitim memurları üstlenir. FTS'ler bu süreç boyunca FTO denilen eğitim memurlarıyla saha içerisinde uygulamalı eğitim alırlar, yarı sınav-yarı eğitim şeklinde işlenen süreç devriye sonunda FTO'nun FTS'ye raporunu yazmasıyla son bulur.

113.3 DİĞER EĞİTİMLER. Zaman zaman bazı İç İşleri dosyası, bazen ise denetimcilerin genel olarak bir eksik fark etmesi sonucunda bireysel veya toplu bir şekilde eğitim programları yazılabilir. Aksi belirtilmediği sürece bu programa dahil edilen her memur eğitime katılmak zorundadır. Eğitimin konuları memurların eksik kaldığı veya sonradan değiştirilen prosedürlerle alakalı olabilir.

114. ALKOL, UYUŞTURUCU VE TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN KULLANIMI. Her polis memuru üniformalı bir şekilde mesai başındayken diğer sivilleri ve şüphelileri rahatsız etmemek için alkol ve tütün kullanımından kaçınmalıdır.

114.1 TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN KULLANIMI. Tütün kullanımı departmanın imajını zedeler ve memurun pis bir kokuya sahip olmasına sebep olur. Memurlar herhangi bir zaman içerisinde bir astım hastasıyla iletişim haline geçebilirler. Astım hastası olan kişi memurun tütün kullanımı sonucunda yaydığı kokudan dolayı rahatsızlık duyabilir, bu sebepten ötürü memurlar üniformalıyken tütün ürünleri kullanamaz.

114.2 ALKOL VE UYUŞTURUCU KULLANIMI. Alkol ve uyuşturucu kullanan bir birey irade kaydı yaşar ve düzgün düşünemez. Bu sebepten dolayı özellikle üniformalı bir memur, mesai başındayken -doktor izni olsa bile- uyuşturucu ve alkol kullanamaz. Bu durum departmanın imajını sarsacağı gibi iradesini kaybetmiş bir memur, sivil halka tehdit oluşturur.

m4d3 by PErc4b3thF4nTr

120. ŞÜPHELİLERE YÖNELİK PROSEDÜRLER.

121. ŞÜPHE.

121.1 MAKUL ŞÜPHE/SEBEP. Bir polis memurunun herhangi bir sivilden somut deliller neticesinde(kan izleri, mermi izleri, şüpheli ifadeler, davranışlar veya ağır sicil kaydı vs.) şüphe duymasına makul şüphe-sebep edinmesine denir. Makul şüphe gereğince bir polis memuru birini durdurma, üstünü ve aracını arama ve bununla beraber özel mülkiyet haklarını ihlal etme hakkına sahip olur. Makul şüphe keyfi nedenlerden oluşamaz. Esrar kokusu, kan lekeleri veya şüphelinin kendi ifadesi gibi somut delillere dayanması gerekir. Makul şüphe sonucunda gelişen durdurma, alıkoyma ve arama hakkı mahkemeler içerisinde kolluk memurlarının MAKUL sebebi olarak nitelendirilir.
Yani bir polis memuru somut deliller neticesinde makul şüphe duyar, bu şüphe doğrultusunda arama yapması durumunda mahkemede bu aramaları makul sebep sonucunda oluştuğunu belirtir. ((bkz. Terry v. Ohio Case))

121.2 MAKUL OLMAYAN ŞÜPHE/SEBEP. Bir polis memuru kendi içgüdüleri doğrultusunda birini durdurma veya arama yetkisine sahip değildir. Makul şüphe veya arama izni olmadığı sürece hiçbir şekilde arama yapılamaz.

122. ŞÜPHELİLERLE İLETİŞİM. Her şüphelinin durumu birbirinden farklı iletişim şekli gerektirir. Bir terör şüphelisi ile mukavemet gösteren şüpheliler aynı tavra maruz kalmamalıdır. Bu durumlarda memurun şüphelinin durumuna göre kendine bir tavır-üslup takınması gerekir.

122.1 GENEL OLARAK ŞÜPHELİLERLE İLETİŞİM. Polis memurları, bir şüpheliyle iletişime geçecekleri zaman kendi üstünlüğünü korumalıdır. Otoriter bir tavır sergilemelilerdir, sırf şüpheliye yakınlaşmak için silahını indirmek hatta yere bırakmak gibi bir davranıştan KESİNLİKLE kaçınmalılardır. Sürekli olarak kısa ve anlaşılır direktifler vermeliler, şüpheliyle karmaşık ilişki veya iletişim hattı kurmaktan kaçınmalılardır.

122.2 TERÖR(MEMURUN CANINA KAST) ŞÜPHELİLERİYLE İLETİŞİM. TERÖR şüphelileri, bir kişi veya gruba değil; direkt olarak devlete karşı gelmiş kişilerden oluşur. Polis memuru bu durumda kesinlikle önce kendi güvenliğini sağlamalı, gerekirse blöf ve tehditlerden yararlanarak terör şüphelisini teslim olması için baskı kurmalıdır. Terör şüphelilerinin kaçması durumunda topluma tehdit oluşturacakları için psikolojik baskı kurmaktan kaçınılmamalıdır, bir şüphelinin duyguları için toplum güvenliği tehdit altına girmemelidir. Memurlar otoriter tavırlarını bu süre boyunca takınmalıdır.

122.3 TECAVÜZ VE CİNAYET ŞÜPHELİLERİYLE İLETİŞİM. Tecavüz ve cinayet birden fazla sebep sonucunda işlenen suçlar olduğu için, bunlardan aranan şüphelilerle iletişime geçilmeden önce mümkünse suç geçmişi araştırılmalıdır.

m4d3 by PErc4b3thF4nTr

123. ŞÜPHELİLERE MÜDAHALE. Bir polis memuru gerekli şartlar sağlandığında şüpheliye müdahale bulunabilir. Her şüpheliye müdahale teknikleri farklı olabileceği gibi bunların gerekli yerlerde çeşitli şekillerde kullanımı belli bir yere kadar memurların inisiyatifine kalmış durumdadır.

123.1 SAFE POLİTİKASI. Bir polis memurunun güvenliği her şeyden önce gelir, şüpheliyi durdurmak veya etkisiz hale getirmek için kendi canını riske atmaktan kaçınmalıdır. Kendini koruyamayan bir polis, halkını hiçbir şekilde koruyamaz.

124. FORCE MATRİX. Force Matrix; bir polis memurunun standart bir devriyede, olağan bir olay örgüsü içerisinde karşılaştığı durumlarda uygulaması gereken güç standartlarını basitleştirerek listeler. Genel olarak uygulanması tavsiye edilen güç kullanımları bu şekilde olsada çeşitli durumlarda güç aşımına veya indirgenmesine maruz kalınabilir. Örnek vermek gerekirse:
— 10-66 durumundaki bir şüpheli pasif direnç gösterse bile FORCE MATRİX'İN AKSİNE ölümcül güç kullanılabilir.
— Terörizm ve UGK kapsamında aranan bir şüpheli pasif direnç gösterse bile FORCE MATRİX'İN AKSİNE ölümcül güç kullanılabilir.
— Bir şüpheli ölümcül bir silahı olmasına rağmen bir sivili rehin aldıysa sivilin canını tehlikeye atmamak için güç kullanımı ertelenebilir.

124.1 FORCE MATRİX'E GÖRE MÜDAHALE.
1. SEVİYE. Şüpheli kişi uysal davranıyorsa sözlü komutlar kullanılır. (Güç kullanımı burada devreye girmez, girer ise İçişleri'ne taşınır)
2. SEVİYE. Şüpheli kişi pasif direnç gösteriyorsa sağlıklı iletişim kurulmaya çalışılır.
3. SEVİYE. Şüpheli kişi aktif direnç gösteriyorsa itaat teknikleri kullanılır. (Fiziksel direnç esnasında, akademide öğretilen yakın dövüş eğitimi kullanılır. Eğer güç olarak yeterli değilseniz şok cihazı kullanılabilir.)
4. SEVİYE. Şüpheli kişi yakın dövüş silahlarına sahipse öldürücü olmayan güç kullanılır. (Taser veya durumun büyüklüğüne göre beanbag kullanılabilir.)
5. SEVİYE. Şüpheli kişi ölümcül bir silaha sahipse, sivillerin ve memurların canını tehlikeye atıyorsa öldürücü güç kullanılır. (Eğer bir memuru veya sivili tehdit ediyorsa veya VIP rehine durumu var ise öldürücü güç kullanımına izin verilir.)

125. GÜÇ KULLANIMI (EKİPMAN VE TEKNİKLERE GÖRE). Her ekipmanın ve tekniğin kendine göre kullanılma zamanı vardır, sahaya çıkar her memur bunu bilmelidir.

125.1 MEMURUN VARLIĞI VE SÖZLÜ MÜDAHALE. Memurlar sadece kendi varlığıyla bile çeşitli suç olaylarını bastırabilir, tüm bunların yanında sözlü müdahale şeklide kullanılabilir.

125.2 ÖLÜMCÜL GÜÇ. Memurların kendi görev silahlarıyla beraber ekstra olarak kullanabilecekleri uzun namlulu, keskin nişancı, pompalı, hafif makineli tüfeklerde bu kategoriye girmektedir.

125.3 ÖLÜMCÜL OLMAYAN GÜÇ. Baton, taser, beanbag, biber gazı gibi ekipmanlar ölümcül olmayan güç kullanımını oluşturur.

125.4 BATON KULLANIMI. Şüpheliyi kontrol edebilmek için ciddi yaralamaya yol açmayacak şekilde kullanılabilir. Baş, boyun, boğaz, boyun, omurga, kalp, böbrekler ve kasık kısımları gibi öldürücü bölgeler hedef dışında olmalıdır.

125.5 BİBER GAZI KULLANIMI. Şiddet içeren davranışlar gerçekleştiren kişileri kontrol altında tutmak için kullanılır. Kamu güvenliğini tehdit eden grupları dağıtmak için de kullanılabilir. Biber gazından etkilenen kişiler, biber gazının temas ettiği bölgeyi temiz su ile temizlemelidir. Daha ciddi durumlarda müdahale, tıbbi personel tarafından yapılır.

125.6 TASER KULLANIMI. Kendi isteği ile teslim olmayan, ihtarlara uymayan ve memurlara zorluk çıkartan sivilleri kontrol altına almak veya etkisiz hale getirmek için kullanılır. En etkili sonuç için vücudun gövde veya sırt kısmı hedef alınmalıdır. Çocuk, yaşlı, hamile ve ıslak kişilere karşı kullanılamaz. Ayrıca yağmurlu havalarda da kullanılmamalıdır.

125.7 BEANBAG KULLANIMI. Beanbag doğru kullanıldığında, plastik mermi kullanması sebebiyle ciddi bir yaralanmaya neden olmaz. Elinde kesici veya delici bir alet bulunduran, ateşli silahını hedeflemeyi bırakmış, suç işlemiş ve teslim olmayı açık bir şekilde reddetmiş olan kişilere karşı, sözlü uyarının sonrasında kullanılabilir. Tavşan gibi zıplayıp kaçan kişilere karşı sözlü uyarıda bulunma gereksinimi yoktur. Sertifikaya sahip olmayan bir personel beanbag kullanamaz. Beanbag; çocuk, hamile ve yaşlılara karşı kullanılmaz.

125.8 UYARI/GÜVEN ATIŞI. Uyarı atışı sadece istisnai durumlarda kullanılır. Genel olarak uyarı atışı, maddi hasarı ve yaralanma riskini en aza indirilerek kullanılır. Direkt olarak hedef alınmaz ve ateşlenmez. Havaya ateş açarak etraftaki sivillerin dikkatini dağıtmayı amaçlar. Araçlarda ise bagaj kısmına ateş açılır. Taktiksel frekanslarda ise sadece Police Officer III+1 ve üstünün talimatları üzerine uyarı atışı yapılabilir.

125.9 SİLAH ÇEKME DURUMU. Gereksiz yere ve erkenden silah doğrultmak, silahın kazara ateşlenmesine sebep olabilir. Hem sivil halkın endişelenmesine hem de gereksiz durumların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca şüpheli hareketler sergileyen kişinin strese girip kaçmasına ya da kontrolsüz bir davranış gerçekleştirmesine sebep olabilir. Bu sebeple silahınızı çekmeden önce iki kez düşünmelisiniz, olay yerinde bulunan sivilleri uzaklaştırmalı ve olayı kontrol altına almayı denemelisiniz.

125.10 SU İÇİNDE OLAN KİŞİLERE KARŞI GÜÇ KULLANIMI. Eğer suya atlayan kişi sivilin ya da memurun canına kast etmişse ona karşı ateş açılabilir. Büyük olmayan bir suç işlemiş ise beanbag kullanılabilir.

125.11 SİLAH DOĞRULTAN ZANLILARA KARŞI GÜÇ KULLANIMI. Polis memuru herhangi bir şekilde ateşli silah ile hedef alındığını fark ettiğinde görev silahını herhangi bir izin ya da gereksinime ihtiyaç duymadan kullanabilir.

125.12 ARAÇ İLE MEMURUN CANINA KAST EDEN ZANLILARA KARŞI GÜÇ KULLANIMI. Polis memuru herhangi bir şekilde devriye aracındayken ya da 10-55 protokolündeyken silahlı ya da silahsız herhangi birisi tarafından ezilmeye çalışırsa görev silahını herhangi bir izin ya da gereksinime ihtiyaç duymadan kullanabilir. Bu durumda hedef şüpheli kişi değil, şüpheli kişinin kullandığı araç olmalıdır.

125.13 FELONY STOP ESNASINDA GÜÇ KULLANIMI. Polis memuru herhangi bir şekilde 10-66 FELONY STOP protokolü içerisindeyken şüpheli kişinin aracın içinde ya da dışında olduğu durumlarda, verilen direktifin uygulanmaması durumunda görev silahı herhangi bir izin ya da gereksinime ihtiyaç duyulmadan kullanabilir.

125.14 POLİS BARİKATINI AŞAN ZANLILARA KARŞI GÜÇ KULLANIMI. Polis memuru, görevlendirildiği barikatın başındayken herhangi bir sivil uyarılara rağmen barikatın içerisine giriş sağlarsa taser teçhizatı herhangi bir izin ya da gereksinime ihtiyaç duymadan kullanabilir. Çavuş ve üzeri bir kıdemin izni sağlandığı zaman barikatı aşan sivillere karşı ölümcül güç kullanılabilir.

125.15 NIGHT SHIFT. Gece devriyesi, her istisnanın genişletildiği ve esnetildiği durumdur. Gece devriyesi sırasında memurlar mental açıdan daha yetersiz olabilir. Bu sebeple gece vardiyasında ağır teçhizat izni yüksek komuta tarafından verilmiştir. Gece vardiyası, mesai dışı saatinin başlangıcından şafağa kadar olan süreyi kapsar.

m4d3 by PErc4b3thF4nTr

126. TAKTİKSEL FREKANSLAR VE BÖLGE YÖNETİMİ.

126.1 FREKANS İÇERİSİNDEKİ TUTUM. Gerek ortak, gerekse sadece polis birimlerinin katılım sağladığı frekanslarda gereksiz yere ses yükseltimi, bağırma, hiyerarşi dışına çıkan davranışlarda bulunma, frekansı amacı dışında kullanma gibi olaylar hoş karşılanmaz. Taktiksel frekanslar önemli bir olayın çözüme kavuşması ve memurlar ile sivil halkın canını tehlikeye atan şüphelilerin durdurulması için oluşturulur, tüm memurlar buna uygun davranmalıdır.

126.2 BÖLGE VE FREKANS YÖNETİMİ. Bir frekans veya bölgenin yönetimi kesinlikle bir apoletlinin kontrolüne bırakılmalıdır, apoletli memurun önderliğinde frekans ve bölge içerisindeki tüm memurlar olaya müdahale eder. Frekans veya bölge içerisinde apoletli bir memurun olmaması durumunda saha eğitimini tamamlamış memurlar kendi aralarında emir vermeyecek şekilde ortak kararlar almalı, gerekirse bir kişiyi yönetici belirlemeli; hiç olmazsa frekansı dağıtmalılardır.
Frekans içerisinde özellikle başka bir departmandan gelen kolluk memurlarının olması durumunda ekstra olarak nezaket ve üslup kurallarına uyulması gerekir, frekans içerisinde -özellikle başka bir departmandan memura karşı- saygısızlık yapılması durumunda sorumlu memur en ağır yaptırımlara maruz kalır.

126.3 BÖLGE VE FREKANS YÖNETMEK. Yönetimi alan memurun verdiği her 'mantıklı' emir uygulanmalıdır, memurlar kendi yetki sınırları içerisinde çeşitli emirler ve direktiflerde bulunabilir. Diğer memurların kendi yönetiminde yapacakları hatalardan direkt yönetimdeki memur sorumludur. Bu sebepten ötürü yönetimi alan memur özellikle vereceği direktifleri dikkatli seçmelidir.

m4d3 by PErc4b3thF4nTr

127. ARAÇ VE YAYAN KOVALAMACALARI/PURSUIT(10-57 V-F).
Dur ihtarına uymayan, trafik çevirmelerinden kaçan, aranma kaydı olan veya şüphe duyulan kişilerin yayan olarak veya araç kullanarak polisten kaçması durumuna kovalamaca yani pursuit denilir.

127.1 PURSUIT BAŞLATMA. Bir polis memuru pursuit durumu başlatacaksa birkaç durumu gözden geçirmelidir. Pursuit durumları her zaman tehlikelidir. Pursuit durumlarının uzadığı her bir dakika sivil halkın canını tehdit eder, bu sebepten ötürü şu etkenler dikkate alınmalıdır:
— Direnç gösteren şüphelinin suçu: Suçlaması net olmayan veya hafif suçlardan aranan şüphelilerin durumu ayrı olarak incelenir.
— Saha aktifliği: Araçla kaçan şüphelinin kullandığı araç türüne göre hız, hava ve saha birimlerinin yeterliliği göz önüne alınır.
— Şüphelinin akli dengesi: Hiçbir suçlaması olmayan ve sırf polisten kaçmak için kışkırtıcı davranışlarda bulunan şüphelilerin davranışları göz önüne alınır. ((Retarted RP yapıyorsa OOC şikayet açın, istediklerini ellerine vermeyin.))
— Öncelik sırası: Saha içerisinde bir birim ateş alırken, başka bir birimin sırf hakaret ettiği için birini kovalaması absürt bir durumdur. Bu durum göz önüne alınmalıdır.
— Bölge ve gruplaşmalar: Çete bölgesinde bulunan, kalabalık halde gezen şüphelileri kovalamak ayrıca göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu şartları değerlendiren bir memurun pursuit başlatmaktan çekinmesi doğaldır, HİÇ KİMSE bu tarz durumlarda memuru ihmalkarlıkla suçlayamaz. Memurların birinci önceliği kendi canları, ikinci önceliği ise sivil halkın güvenliğidir.

128. ARAÇ KOVALAMACALARI/PURSUIT(10-57 VICTOR). Bir şüphelinin araç içerisindeyken kaçış sağlaması durumunda geçerlidir.

128.1 ARAÇ PURSUITI BAŞLATMA. Pursuit başlatılacak araçla göz kontağı kurulduktan sonra taktiksel frekanslara geçiş yapılır, telsiz aracılıyla frekansa destek istenir ve katılım sağlayan birimler için araç bilgisi, eşgaller, suçlamalar ve konumlar gibi bilgiler geçilir.

128.2 UPDATE. Frekans içerisindeki öncü birimin, diğer birimlere kovalanan şüphelinin suçu, eşgali, kullandığı aracın modeli ve rengi ya da aktif konum değişikliği gibi bilgileri 'sürekli' olarak bildirmesine denir. Frekans boyunca update veren birimin sözü kesilmeden; durum raporu ve ya araç bilgisi gibi basit bilgilerin talebi frekans haricindeki telsiz kanalı((/r)) üzerinden yapılır. Bu bilgilendirmeleri unutan veya yeni katılan birimler için sürekli olarak geçmen update veren öncü birimin sorumluluğundadır.

NOT: Update verirken, diğer birimlerin anlayamayacağı "Sağa döndü." "Soldaki yola girdi." gibi ifadelerden çok "Araç X'in güneyinden Y'ye ilerliyor." tarzında ifadelerin kullanılması önem arz eder.
Örnek:


128.3 PURSUIT SIRASINDA ÖNCELİKLİ BİRİMLER. Frekans içerisinde update verirken AIR birimleri öncelikli konumdadır. Bu birimlerden izin almadan veya o birimlerin görüşü kesilmeden update devralınamaz. Aynı şekilde kovalanan aracın türüne ve içindeki suçluların silahlı olup olmamasıyla arandıkları suça göre birimlerin sıralanma biçimleri farklıdır.
Örnek vermek gerekirse yüksek hız standartlarına sahip olan bir aracın kovalanması durumunda hız birimleri önceliklidir, terör ve silah şüphesi olan araçlar ise taktiksel birimlerin öncülüğünde kovalanır.

128.4 SÜRÜCÜ SORUMLULUKLARI. Acil durumlarda; yetkili bir acil durum aracının sürücüsünün, siren açtığında yol kurallarından muaf olduğu belirtilir. Bununla birlikte bu muafiyetin, otoyolu kullanan tüm kişilerin güvenliğini dikkate alarak araç kullanma yükümlülüğünden muaf tutmadığını ve aracı keyfi bir şekilde kullanmanın sonuçlarından korumadığını belirtilmiştir.

Memurlar, uyuşturucu veya alkolün etkisi altında yasa dışı araç kullanma davranışları sergileyen ve yasa ihlalinde bulunanlar da dahil olmak üzere, suçları ve kabahatleri takip edebilirler. Makul şüphe veya olası bir sebep varsa veya suç meydana gelmişse, meydana geliyorsa veya meydana gelmek üzereyse, çalışanlar şüpheli bir aracı takip edebilir.

NOT: İşaretsiz departman araçları araç takibine katılamayacaktır. Çift amaçlı araçlar (TOM devriyesinde kullanılan işaretsiz premier) ve motosikletler bir araç kovalamasına girebilir ancak işaretli bir araç olay yerine ulaştığında öncü birim rolünden vazgeçecektir.

Bir takip esnasında yaşanacak hataları azaltmak için; bir aracı durdurma niyetinde olan görevliler, aracı durdurmaya teşebbüs etmeden önce araca mümkün olduğunca yakın olacaklardır. Ek olarak memurlar destek birimi talep etmelidir.

Mümkün olduğunda hava birimleri şüpheli bir aracı takip etme sorumluluğunu üstlenecektir. Bu izleme metodu sırasında yetkili yer birimleri siren ile takibe devam edecek, ancak hızlarını mümkün olduğunca azaltacak ve makulse kamu güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için şüphelinin aracının görüş alanı dışında bir pozisyonda kalacaklardır. Departman, takibin başlangıcında ve sona erdirilmesi sırasında acil denetim gözetimi sağlamak için her türlü çabayı gösterecektir.

128.5 ARAÇ TAKİBİNDEKİ DAVRANIŞLAR. Bir araç takibi sırasında takibe katılan tüm araçların olayı en az hasarla atlatmaları için uyulması gereken bazı kurallar belirlenmiştir. Bu süreç içerisinde, tüm departman personellerinin maddi hasarı en aza indirmek ve kamu güvenliğini sağlamak için bu kurallara uyması gerekmektedir.

128.6 SEYAHAT HIZI. Bir araç takibi esnasında tüm acil durum araçlarına San Andreas Ceza Kanunu'ndaki hız limitlerini aşmaları için izin verilir. Fakat sivillerin yaşamını riske atacak durumlarda seyahat hızı korunmalı ve kalabalık bölgelerde takip hızı düşürülmeye çalışılmalıdır.

128.7 ÇİZGİ (LİNE) DÜZENİ. Araç kovalamacası sırasında acil durum aracını kullanan personeller, doğrusal bir çizgi düzeni ile ilerlemeye dikkat etmelidir. Personeller, bu çizgi düzenini sürekli olarak sağ şeritten sağlamak durumundadır. Sol şerit, yüksek hız biriminin araç takibine dahil olması durumuna karşılık boş bırakılmalıdır. Çizgi düzeni, personellerin yaptığı hatalı sollamalar ile bozulmamalıdır. Öncü birim dışındaki araçlar, yol işaret levhalarına ve yol çizgilerine dikkat etmelidirler. Çizgi düzeni halindeyken kaza yapılması durumunda araç hareketsiz halde bırakılır. Kaza yapan acil durum aracının; tüm acil durum araçları tarafından geride bırakılması durumunda, araç tekrar hareket haline getirilebilir. Çizgi düzeninin sürdürülmesi için süpervizör onayı dışarısında sollama yapılmamalıdır.

128.8 İSTİKAMET. Takip süresince süpervizör tarafından bir komut almadığınız sürece farklı şeritlere geçmeyin ve takibin devam ettiği şeritte takibi sürdürün. Eğer kovalanan araç otoyola ya da benzeri bir şekilde çeşitli ulaşım alternatiflerinin bulunduğu yollara girdiği taktirde bu kuralın ihlaline kısıtlı olarak izin verilir ve diğer birimler farklı alternatifler kullanarak öne geçmeyi deneyebilir. Takibin güzel bir şekilde ilerlemesi için hiçbir şekilde sollama yapmaya çalışılmamalıdır. Öndeki polis aracı ile çarpışmamak adına kavşaklarda hız kesilmelidir. Bu kuralların ihlalinde idari cezaya tabii tutulabilirsiniz.

128.9 TAKİP SÜRESİNCE BİRİMLER ARASINDAKİ BOŞLUK. Öncü birim kovalanan aracın arkasından takip ederken aradaki mesafeyi düzgün bir şekilde ayarlayabilmelidir. Bu boşluk, kovalanan aracın dönüş yapması ya da yanıltmaya çalışması halinde takibin kopmamasını sağlayaca ve kaza riskini en aza indirecektir. Aynı şekilde, takipteki birimler takip süresince önündeki polis aracına göre konum almalı ve hızını buna göre ayarlamalıdır.

128.10 ARACIN DURDURULMASI. Takip esnasında kesinlikle kovalanan aracın direkt olarak önüne manevra yapılmamalıdır. Eğer kaçan araç motosiklet ya da bisiklet ise yolunu kesmeyi denemeniz gerekmektedir. Eğer takip edilen araç geriye dönerse birimler dikkatli bir şekilde yön değiştirmelidir. Aksi halde departman araçları kaza yapabilir. En yakın araçtan en uzak araca doğru sırayla dönüş gerçekleştirilir. Update'i takip ederek aracı yakalamak için aracın gideceği yönü ön görmeye çalışabilir. Öncü birimin talimatlarını dinleyerek kaçan aracı yavaşlatmak ya da kaza yapmasını sağlamak için kavşaklarda durarak barikat kurabilirsiniz.

128.11 PERVASIZ SÜRÜŞ. Bir takip süresince şüpheli aracın gerçekleştirdiği dikkatsiz sürüş ne derecede olursa olsun, polis araçları trafik kurallarına uymalıdır. Eğer dikkatsiz sürüş yaptığınız yönünde şikayet gelirse hakkınızda yaptırım uygulanabilir.

128.12 TELSİZİN KULLANIMI. Araç takiplerinde update, öncü birim tarafından verilir. Hava desteği takibe katıldığı zaman öncelik ona verilmelidir. Çok önemli bir durum olmadığı zamanlarda update kesilmemelidir. Bu durum idari ceza alınmasına yol açabilir. Update kesileceği zaman bile bir süre sessizliğin beklenmesi en doğrusu olacaktır. Tüm updateler hızlı, kısa ve öz olmalıdır. Takibin daha kısa sürede sonlanması için update sırasında aracın hangi yöne döneceğini ya da hangi bölgeden geçeceğini tahmin edebiliyorsanız, diğer birimlerin hız kazanması için bunu diğer birimlere bildirebilirsiniz.

128.13 ARAÇ TAKİBİNDE SÜPERVİZÖR PROTOKOLLERİ. Süpervizörler her araç takibinde bulunmalıdır. Bir süpervizör, taktiksel frekansları izlemek ve değerlendirmek ile yükümlüdür. Süpervizörün yapmış olduğu uyarıların ve verdiği bilgilerin anlaşılması için frekans sessizliği sağlanmalı ve süpervizörün direktifleri dinlenmelidir. Araç takiplerinde süpervizör tarafından verilen emirler kesinlikle takip edilmeli ve uygulanmalıdır. Eğer emirler uygulanmazsa disiplin cezaları ya da daha ağır yaptırımlar uygulanabilir.

128.14 PURSUIT MÜDAHALE TEKNİKLERİ. Araç takibi sırasında, gerektiği zaman uygulanan ve kaçan aracı durdurmak için kullanılan tekniklerdir. Bu tekniklerin kullanılabilmesi için süpervizör izni gerekmektedir.

128.15 PURSUIT INTERVENTION TECHNIQUE (PIT). PIT Manevrası, şüpheli bir aracı etkisiz hale getirmek için uygulanan bir manevradır. Manevranın uygulanma şekli birim aracının, kaçan aracın arka tamponuna sağdan ya da soldan, tersine diresiyonu kırarak dengesini bozması ve yoldan çıkarmasıdır. PIT manevrasını uygulamak için manevrayı yapacak birimin arkasında en az iki birim aracının olması gerekir. Kovalanan aracın şehir dışına çıkması beklenir. Sivillerin yoğun olduğu bölgede manevra uygulanamaz. Manevrayı uygulayan birim başarısız olur ise yerinden kıpırdamamalı ve gelen birim araçlarına yol vermelidir. Öncü birim PIT manevrasını gerçekleştirirken şüpheli araç ile fiziksel temas kurduğundan dolayı bu müdahale tekniği en çok risk oluşturan tekniktir. Bu manevra bisikletlere ve motosikletlere uygulanamaz.Motosiklet ya da bisikletlerin takibi durumunda MARY birimi talep edilmelidir. Manevranın gerçekleştirilmesi için bahsedilen kriterlerin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Manevra, yaya ve sivil araçların olmadığı alanlarda yapılabilir.
Manevra, maddi hasar en aza indirecek şekilde uygulanmalıdır.
Manevra uygulanmadan önce izin talep edilmeli ve iznin bir süpervizör tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.
Manevra gerçekleştirileceği zaman diğer birimlere haber verilmelidir.

128.16 ATEŞLİ SİLAH KULLANIMI. Son derece tehlikeli ve yaşamı tehdit eden durumlarda, departman tarafından verilen silah ile aracı etkisiz hale getirmek amacıyla aracın lastiklerine ateş edilebilir. Takip esnasında ateşli silah kullanma son çare olarak kabul edilir ve kovalama esnasında frekanstaki en yüksek rütbeli kişinin ateş izni vermesi gerekmektedir. Ateş iznini veren apoletli personel tüm sorumluluğu üstlenir. Bu kuralın ihlali ciddi disiplin cezalarına neden olabilir. Belirtilen kriterlerden en az biri geçerliyse bu teknik uygulanabilir.

Şüpheli ya da şüphelilerin silahlı ve tehlikeli olduğu biliniyorsa.
Şüpheli ya da şüpheliler halkın güvenliğine aşırı bir tehdit oluşturuyorsa.
Devamlılığı süren bir kovalama, eğer yoğunluğu düşük veya boş bir alandaysa.
Diğer müdahale teknikleri başarısız olmuşsa ve şüpheli araç uzun süredir kovalanıyorsa.
Kovama esnasında şüpheli araç ateş açıyorsa.

128.17 İZİNLER.

Kovalama esnasında araca ya da tekerleklere ateş izni süpervizör tarafından verilebilir.
Frekansta süpervizör bulunmuyor ise apoletli bir memur bu izni sağlayabilir.
Şüpheli araç aktif bir şekilde ateş açıyorsa izine gerek duyulmaz. Memurlar rütbesi ne olursa olsun drive-by durumuna karşılık verebilir.

128.18 MOTOSİKLET VE BİSİKLET TAKİBİ. Bisikletlerin ve motosikletlerin takibinde ateşli silahlar, sürücünün ciddi ve tehlikeli noktalarına hedeflenerek ateşlenmemelidir.

128.19 TRAFİK KAZALARI. Araç takibi sırasında bir memur ya da bir şüpheli trafik kazası gerçekleştirilirse olay, ilgili ekip tarafından telsiz kullanılarak bildirilmelidir. Ardından belirtilen adımlar takip edilir.

128.20 BİRİNCİ DURUM (A) ŞÜPHELİNİN KÜÇÜK YA DA BÜYÜK ÖLÇEKTE KAZA YAPMASI. Eğer şüpheli araç trafikte küçük ya da büyük bir trafik kazası yaşadı ise, takipteki görevlinin olayı en kısa sürede değerlendirmesi gerekir. Araçtaki diğer memur araç telsizini kullanarak diğer memurlara olayla ilgili bilgi vermelidir. Ardından trafik kontrolünü sağlayarak eğer gerekiyorsa ilgili birimleri çağırmalıdır. Gereken tıbbi yardımı sağlamaları için acil yardım ekiplerine konum ve durum ile ilgili bilgiler verilmelidir.

128.21 İKİNCİ DURUM (B) MEMURUN KÜÇÜK ÖLÇEKTE KAZA YAPMASI. Bir memur trafikte kazaya karışır ve yaralanmaz ise belirtilen durumlar takip edilmelidir.

Aracınızı kenara çekin ve kaza yaptığınız araçtaki kişilerin durumlarının iyi olduğundan emin olun.
Olay hakkında telsizden bildirim yapın ve gerekirse destek isteyin.

128.22 ÜÇÜNCÜ DURUM (C) MEMURUN BÜYÜK ÖLÇEKTE KAZA YAPMASI. Bir memur trafikte kazaya karışır ve yaralanır ise belirtilen durumlar takip edilmelidir.

Eğer mümkünse aracınızı kenara çekin.
Eğer mümkünse ilk yardım uygulayın.
Eğer mümkünse ilk yardım birimlerine haber verin.
Eğer mümkünse departmana kaza hakkında bilgi verin.
Eğer mümkünse bölgeye destek ya da trafik birimi çağırın.

128.23 DÖRDÜNCÜ DURUM (D) MEMURUN BAŞKA BİR ACİL DURUM ARACI İLE KAZA YAPMASI. Bir memur trafikte başka bir acil durum aracı ile kazaya karışır ise belirtilen durumlar takip edilmelidir.

Hiçbir yaralanma söz konusu değil ise takibe devam edebilirsiniz.
Yaralanma söz konusu ise durum C'deki adımları izleyin.

128.24 BEŞİNCİ DURUM (E) ÇEVREDEKİ YAPILAR İLE KÜÇÜK KAZALAR YAŞAMAK. Bir araç takibi esnasında ağaç, direk ya da herhangi bir yapıyla kazaya karışır iseniz sizin arkanızda ki birimler sizi geçtiğinde takibe tekrar katılabilirsiniz. Fakat kesinlikle arkanızdaki araçların sizleri geçtiğinden emin olun

128.25 GİŞELERİN YÖNETİMİ. Los Santos'un giriş ve çıkışlarında toplam dokuz yol olup beşi gişeler ile kontrol edilmektedir. Geri kalan iki yol normal yoldur ve gişe tarafından kontrol edilmemektedir. Diğer iki yol ise tren yoludur.

Gişelerin kontrolü Los Santos Polis Departmanı tarafından denetlenmektedir. Gişeler sadece aşırı önemli yasal operasyonlar ve acil durumlarda kilitlenebilir. Elden bir şey gelmediği sürece tüm gişelerin kilitlenmesinden kaçınılmalıdır. Kilitli gişeler olay çözüldükten sonra bir an önce açılmalıdır. Gişeleri kapatmak için gereken hususlar paylaşılmıştır.

Gişelere doğru devam eden, KOD-0 ya da KOD-1 şüphelisi/şüphelilerinin araç takibi durumu.
Gişeler için sıkıntı yaratacak durumlar.
Bir operasyonda gişelerin kontrol noktası olarak kullanılması durumu.
Halkın güvenliğine sorun teşkil eden aşırı önemli tehlikeler.
High Command'ın onayıyla Los Santos'a yapılacak sınırsal bir operasyonda kontrol noktası oluşturması.

m4d3 by PErc4b3thF4nTr

129. YAYAN KOVALAMACA(10-57 FOXTROT). Araç dışı yani yayan takiptir. Birim aracında iki veya daha fazla memurun bulunduğu durumlarda, partner memurların araçtan inip kişi ya da kişilerin peşine düşmesi gerekir. Birim aracını süren memur ise birim aracını kişi ya da kişilerin önüne kırarak yollarını kesmeyi hedefler. 10-57 FOXTROT olarak adlandırılır.

129.1 UPDATE. Yayan kovalamacalar sırasında özellikle araç içerisindeki birimler için sürekli olarak update verilmelidir, öncü birim durumundaki memur koşarken update vermekte zorlanacağı için bu öncelik şüpheliyle görüş halindeki araç içindeki partnerli memurlara ve AIR birimine aittir. Update verirken şüphelinin eşgali, suçu, bulunduğu ve ilerlediği konumla beraber silah şüphesi olup olmadığı paylaşılmalıdır.

129.2 SİLAHLI ŞÜPHELİ İÇİN. Silahlı şüphelinin yayan takibi sırasında memurlar kendi tehlikeye atmadan genellikle cover alabilecekleri ve destek birimlerin yardımıyla takibe devam edilmelidir. Silahı net bir şekilde gözüken ve hatta elinde tutan şüphelilerin direnç göstermesi durumunda ölümcül güç kullanımından çekinilmemelidir.
Silahlı bir şüpheli koşarak kaçtığı sırada bir bölgeye siper alarak yayan haldeki memurları yaralayabilir, bu riski hiçbir memur alamaz. Bu şüphelilerin müdahalesinde taktiksel birimlere öncelik tanınır.

129.3 SUDAKİ ŞÜPHELİ/OLİMPİK YÜZÜCÜLER. Suya atlayıp yüzerek kaçmayı deneyen şüpheler eğer cana kast ve türevi bir suçtan aranıyorsa frekans/bölge yönetimindeki apoletli memurun izniyle ateş açılabilir. Aksi durumlarda beanbag tüfeği ile diğer fiziksel müdahaleler öncelik kazanır. Etkisiz hale gelen şüpheli en yakın zamanda karaya çıkartılmalıdır.

m4d3 by PErc4b3thF4nTr

130. FELONY STOP/10-66(YÜKSEK RİSKLİ ÇEVİRME). Aranma kaydı olan, silah şüphesi bulunan, çevirmeden kaçış sergilemiş şüphelilere yapılan çevirme türüdür.

130.1 UYGULAMA ŞEKLİ.
• Prosedürün uygulanacağı araçtaki kişi ya da kişilere araçta beklemeleri ve hareket etmemeleri konusunda ihtar verilir. Ayrıca araçtaki şüpheliler, ellerini görülebilecek bir konumda tutmalıdır.
• Telsizden 10-66 için destek birim talep edilir. (2A11; Sarı Savanna üzerine 10-66 FELONY STOP, destek birim gerekiyor. 10-20 East Los Santos, 10-07.)
• Prosedür için polis araçları yan yana ikili olacak şekilde arka arkaya dizilir ve yolu kapatır. Lincoln birimleri en arkada, eğer varsa taktiksel birimler en önde olacak şekilde konum alınır.
• Normal vardiyada minimum üç, gece vardiyasında minimum iki birim ile prosedür uygulanabilir. Şüpheli araç motorunu kapattıktan sonra sirenler kapatılır ve prosedüre başlanır. Öncü birim konumunda olan birimin partneri, megafondan araç sürücüsüne camı yarıya kadar açmasını ve arabanın anahtarını camdan dışarı atması konusunda ihtarda bulunur. Yedek anahtar mevcutsa onu da camdan dışarı atması istenir.
• Araç sürücüsünün elini camdan çıkartarak kapıyı dışarıdan açması, diğer elini de direksiyon üzerinde tutması gerekmektedir. Kapı açıldıktan sonra ellerini göstererek araçtan inmesi ihtar edilir. Şüpheli, araçtan indikten sonra aracından üç adım uzaklaşmalı ve ellerini ensesinde birleştirmelidir.
• Şüpheli, araçtan indikten sonra Felony Stop'u gerçekleştiren memur hariç diğer memurlar ya da duruma göre sadece partner koltuğunda oturan memurlar araçtan inerler ve cover alarak silahlarını şüpheliye doğrulturlar. Aracın içinde hala daha şüpheliler varsa onlara da silah doğrultulmaya devam edilmelidir.
• Şüpheliye, ani bir hareket yapması ya da direktiflere uymaması halinde ölümcül güç kullanılacağı, ateş edileceği net bir dille ihtar edilir. Polis memurları, şüpheli ya da şüphelilere karşı sürekli olarak psikolojik baskı uygulamaya devam etmelidir.
• Şüphelinin, üzerindeki kıyafeti göğüs hizasına kadar sıyırması ve kendi etrafında 360 derece dönmesi istenir. Bunun amacı kişinin belinde herhangi bir silah, bıçak ve benzeri bir şey olup olmadığını kontrol etmektir. (Bunu yaptıktan sonra /do kanalından illegal bir şey olup olmadığını sormayı unutmayın.)
• Şüphelinin belinde silah ve benzeri bir şey görülse de görülmese de elleri ensesindeyken, polis aracına doğru yavaş yavaş geri geri adımlaması söylenir. Şüpheli yeteri kadar yaklaştıktan sonra dizlerinin üzerine çöküp sonrasında ise yere yüzüstü yatmalıdır. Bundan sonra ise kollarını iki yana açıp beklemelidir ve kesinlikle ama kesinlikle silahına dokunmamalıdır.
• Şüpheli yere yattıktan sonra memurlar şüpheliye yaklaşır ve onu kelepçeleyerek silahına el koyar. Eğer taktiksel birim var ise şüpheliye taktiksel birimler yaklaşmalı ve  kalkan kullanmalıdırlar.
• Eğer aracın içinde hala daha şüpheli varsa, ilk başta kelepçelenip silahına el koyulan kişi polis araçlarının ortasına, güvenli bir alana çekilir.
• Sürücü alındıktan sonra aynı işlemler sağ ön, sol arka ve sağ arka koltukta oturan kişilere de uygulanır.
• Tutuklu varsa, tutukluları alan birim 10-15 durumuna geçiş sağlar ve 10-66 FELONY STOP sonlandırılır.
• Yanlış durdurulma durumlarında ise sivillerden özür dilenmeli ve durum net bir dille açıklanmalıdır.

130.2 POZİSYONLAR. Birim aracıyla şüphelilerin konumu o zaman bölge yönetiminde olan apoletli memurun kontrolündedir. Herhangi bir standart bulunmaz, fakat pozisyonlara yerleşirken dikkat edilmesi gereken iki husus vardır: çapraz ateş ve memur-şüpheli arasındaki etkileşim. Memurlar gerekirse aracın etrafını tamamen kapatabilir veya sadece arka kısımdan kendilerini koruyarak prosedürleri uygulayabilir, bu noktada memurların ateş açması durumunda birbirlerini vurmamaları büyük önem arz eder.
Bir diğer husus ise memur-şüpheli arasındaki etkileşimdir. Memurlar şüpheliyle aralarına onların kaçmasını engelleyecek kadar yakın, ateş açılması durumunda yaralanmayacak kadar uzak olmalıdır. Şüpheli ile memurlar arasındaki önerilen asgari uzaklık yaklaşık 4-5 metredir. (1,5 polis aracı kadar.)

130.3 EK NOT. Bu prosedür yönetimdeki memurun kararlarına ve birimlerin türlerine göre değişiklik gösterir. Taktiksel zırhlı birimler şüpheli araçla aralarına mesafe bırakmadan kıskaç arasında bırakabilir ya da ölümcül güç yerine çeşitli taktiksel ekipmanlar kullanılabilir. Bu tarz durumlarda karar, bölge yönetimindeki memurla belirlenen özel birimlerin prosedürlerine bağlıdır.

131. TRAFFIC STOP/10-55(TRAFİK ÇEVİRMESİ).

131.1 TRAFİK ÇEVİRMESİ. Polis memurlarının genel olarak bir trafik ihlali yapmış bir sivilin aracını durdurmasına denir.

131.2 ÇEVİRME PROSEDÜRLERİ/YAPILACAKLAR.
✦ Çevirme yapılacak araca megafon yada direkt olarak sözlü iletişim yoluyla müsait bir yere ilerlemesi sağlanır. Bu durumda memurlar otopark, otoyol, ara sokaklar, cadde kenarları gibi park etmeye müsait alanları tercih etmelidir.
✦ Durdurulan araç motoru kapattıktan sonra memurlar telsiz üzerinden araç, birim kodu, bölge ve durum raporu geçerek şüpheliye yaklaşır.
✦ Durdurulan şüpheliyle iletişime geçen memur kendini ve partnerini tanıtmalı, ardından neden durdurdukları hakkında bilgi geçmelidir.
✦ Bu süreç olurken partner durumundaki memur araç içerisini gözlemler, gözle görülebilecek alanları tarar ve partnerinin güvenliğini sağlar.
✦ Sürücüyle iletişime geçen memur inisiyatifine göre araçtaki kişilerle kaldırım gibi araç dışındaki bir yerde görüşmek isteyebilir. Gece çevirmelerinde veya tehlikeli muhitlerde yapılan trafik durdurmalarında memurlar kendi istekleri doğrultusunda bunu sağlayabilir.
✦ İletişim halinde olan memur; sürücü ve gerekirse araçtaki diğer yolcuların kimlik kartları veya ehliyet belgeleriyle beraber aracın ruhsat belgesini edinir.
✦ Edinen belgeleri kontrol etmek ve eğer ceza yazılacaksa makbuz işlemlerini doldurmak için memurlardan biri araca yönelir. Bu durumda hangi memurun şüphelilerin başında kalacağı, hatta araçtaki kişilerin başında bekleyip beklemeyeceği memurların inisiyatifine bağlıdır. Ama tavsiye edilen yöntem, bir memur araçta işlemleri yaparken diğerinin onu kollaması yönündedir.
✦ Belge kontrolü ve ceza makbuzunun doldurulmasının ardından gerekli evraklarla beraber makbuz iade edilir, ardından prosedür sonlandırarak telsiz üzerinden bildirim sağlanır.

131.2 MEMUR İNİSİYATİFİ. Memurlar kendi inisiyatifleri doğrultusunda bazı zamanlarda sadece uyarı geçmekle kalabilirler. Bu durumda şüphelinin tutumu, işlediği ihlalin büyüklüğü ve sahadaki diğer aktiviteler dikkate alınarak memur kendi kararını verebilir.

131.3 TEKLİ DEVRİYELERDE ÇEVİRME. Tekli devriyelerdeki memurlar çevirme sırasında bir birim desteği isteyebilir veya partnerlerin üstlenmesi gereken sorumlulukları üstlenebilir. Bu durum oradaki memurun tercihine kalmıştır.

131.4 TRAFİK CEZALARI. Ceza kesilenlerin vatandaşların, cezalarını ödemeleri için üç gün (72 saat) süreleri vardır. Eğer ceza bu süre aralığı içinde ödenmezse, vatandaş hakkında aranma kaydı oluşturulur ve vatandaş tutuklanır. Cezanın uzunluğu ve maddi yaptırımı San Andreas Ceza Sistemi'nden bulunabilir.

Bir memurun, bir vatandaşa ceza kesmesi durumunda son ödeme tarihini vatandaşa söylemesi gerekmektedir. Aynı zamanda vatandaşın cezayı nerede ödeyebileceği hususunda da bilgilendirme yapılmalıdır.

131.5 SÜRÜCÜLERİN EHLİYETİNE EL KOYMA. Eğer sürücü üç uyarı hakkını doldurursa, San Andreas Ceza Kanunu'na göre ehliyetine kalıcı olarak el koyulur. Ehliyetine el koyulan vatandaş tekrar ehliyet sahibi olabilir.


m4d3 by PErc4b3thF4nTr

132. CİNAYET, TECAVÜZ VE DİĞER SOKAK SUÇLARI.

132.1 TECAVÜZ VE TACİZ DURUMU. Taciz durumunda olayı anlayan kadar personelin sakin kalması en uygun davranıştır. Personel, olayı anlamak için olay yerinde ki herkesin görüşünü almalı. Saha tecrübesine göre karara vardıktan sonra, personel kişi ya da kişileri göz altına ya da sorguya alma hakkına sahiptir. Bu durumda mağdur kişi için üst araması gerekirse, kişiyle aynı cinsiyette bir personelin araması daha sağlıklı olacaktır. Bu görüşe karşı personel saygılı davranmalıdır.
TACİZ durumlarında ön yargılı olmak, personeli her zaman yanlış yola sürükler. Personel bu durumlarda tarafsız olmalıdır. TECAVÜZ durumunda olay yerindeki kargaşa büyümeden personelin GED ekiplerine haber vermesi ve bu süreçte iki tarafı da bölgede tutması gerekmektedir.

Hassas kurbanla nasıl iletişim kurulur?
Tecavüze, işkenceye uğramış; fiziksel ve psikolojik olarak travma yaşayan veya intihar etmeye kalkışan ya da alıkoyulmuş kişileri hassas kurban olarak değerlendiririz. Bu tür mağdurlarla konuşurken onları konuşmaya zorlamamalısınız, sakinleştirmelisiniz. Bir şey isteyip istemediğini sorabilirsiniz.
Fiziksel temastan kaçınmalısınız, olabildiğince ona az temas etmeye çalışmalısınız. Örnek vermek gerekirse tecavüz mağduruna dokunmak, mağdura agresif bir davranış gibi gelebilir. Böylelikle mağdurun polisle olan iş birliği zarar görür. Bu mağdurları huzursuz etmeden olayla ilgili sorular sorulmalıdır fakat unutmayın eğer konuşmak istemiyorsa konuşmaya zorlamamalısınız. Yine aynı şekilde mağdurlara son derece arkadaş canlısı yaklaşmanız gerekiyor.

Mağdurla işiniz bittikten sonra ona kartınızı verebilir, bir sorun yaşadığında size ulaşabileceğini dile getirebilirsiniz, böylelikle size iyice ısınır, iş birliği yapma olasılığı artar. Eğer hassas bir kurbanın üstünü aramak zorundaysanız bunu dile getirmeli, durumu açıklamalısınız. Üst aramasını olabildikçe kısa tutmalısınız, ellerinizin arkasını kullanmalısınız. Üstünü ararken rahatsız edici hareketlerden kaçınmalısınız.

132.2 CİNAYET DURUMU. Bir devriye memurunun, bir cinayet vakasında olay yerine ulaşan ilk ekip olması muhtemeldir. Bunun sebebi de genelde cinayet suçlarının 911 hattı üzerinden bildirilmesi ve radyo operatörün genelde bu tür cinayet ihbarlarını kontrol amacıyla devriye ekiplerini olay bölgesine yönlendirmesidir.
Cinayet vakalarında olay yerine ulaşan devriye gücündeki bir memurun yapması gereken ilk şey cesedi ve çevresini güvence altına almaktır. Böyle yapılmasının temel sebebi, cesedin ve cesedin çevresinde bulunabilecek muhtemel delillerin muhafazasını sağlamak ve cesedin korunmasını sağlamaktır. Böylelikle birazdan olay yerine çağrılacak olay yeri inceleme  ekibinin ve cinayet masası dedektiflerinin işi kolaylaşır, vakanın çözüme kavuşturulmasında kritik önem taşıyan delil ve ipuçlarının korunması sağlanır.
Yapılacak ikinci iş ise cesedi incelemek, delilleri toplamak ve soruşturma başlatmak amacıyla bir olay yeri inceleme ekibinin ve bir RHD dedektifinin çağrılması olacaktır. Bir devriye memurunun bir cinayet vakasını tek başına çözmesi mümkün değildir. Bu iş için özel yetiştirilmiş dedektifler ve olay yeri inceleme(CSI) personelleri bulunmaktadır. Onların yardımına ihtiyacı vardır ki cinayet vakalarında bölgeye gerekli görev gücünü talep etmesi de departman prosedürleri gereği zorunlu tutulmuştur.
Dedektif ve olay yeri inceleme personellerini beklerken onlara ön bilgi sunmak ve süreci hızlandırmak amacıyla memurun yapacağı diğer işlem ise görgü şahitlerinin ifadesini almak, eğer ihbar üzerine bölgeye yöneldiyse ihbar sahibiyle iletişime geçmektir. Alınan ifadeler sonucu şüpheli kişi veya kişilerin tespiti kolaylaşır, cinayet soruşturmasını yönetecek dedektif/ler için büyük bir kolaylık sağlanmış olur.
Olay yerine ilgili personellerin gelmesiyle birlikte devriye memurunun da sorumluluğu biter, bundan sonrasını alanlarında uzmanlaşmış dedektifler ve CSI personelleri sürdürür.

132.3 GASP DURUMU. Gasp olayları genellikle Dedektif Büroya bağlı olarak görev yapan Soygun ve Cinayet (Robbery-Homicide) Divizyonu ile Büyük Suçlar (Major Crimes) Divizyonu yetki alanı kapsamındadır. Bu duruma ek olarak bazı durumlarda Çete ve Narkotik Bölümünde(GSS) de değerlendirilebilmektedir. Gasp olaylarında mağdur kişi ile iletişime geçilmeden önce mağdur kişinin sakinleştirilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi, mağdur kişinin yaşamış olduğu olay heyecanını baskılayıp olaydaki kilit noktaları atlamadan anlatmasını sağlamaktır. Gasp, soygun ile neredeyse aynı anlamı taşıyor olmasına rağmen genellikle soygun ile aynı bağlamda değerlendirilmemelidir. Soygun ve Cinayet Divizyonu'nda gasp durumları için özelleştirilmiş Özel Hırsızlık Bölümü (Robery Special Section) bulunmaktadır. Bu bölüm, gasp durumlarına ek olarak küçük soygun durumlarını da kapsamaktadır. Gasp durumlarını bildirmek ve raporlamak için ön soruşturma raporları kullanılmaktadır. Bu bağlamda gasp durumları, tam bir soruşturma kapsamında değerlendirilmemektedir. Bu sebeple de gasp olaylarında direkt olarak soruşturma açılamamaktadır. Ön soruşturma raporlarının yeterliliğine bağlı olarak gasp olaylarında soruşturma açılabilir.

132.4 ARAÇ HIRSIZLIĞI. Araç hırsızlığı vakaları genel olarak Soygun ve Cinayet Divizyonu'nun yetki alanı kapsamında değerlendirilmektedir. Bu divizyon içerisinde araç hırsızlıkları ile özel olarak ilgilenen Ticari Araç Hırsızlığı Bölümü (Commercial Auto Theft Section) bulunmaktadır. Bazı büyük araç hırsızlıkları da bu bölüm tarafından araştırılmaktadır. Eğer bir kişi aracının çalındığını ya da kaybolduğunu bildiriyor ise bildiriyi dinleyen personel ile bildiriyi yapan kişi ön görüşme yapmalıdır. Bu ön görüşmenin sebebi, aracının çalındığını ya da kaybolduğunu bildiren kişinin yaşanan durumu detaylı bir şekilde açıklamasına fırsat tanımaktır. Yapılan bu açıklamada aracın rengi, plakası, en son görüldüğü konum gibi can alıcı noktalar raporlanmalıdır. Çalıntı araç soruşturmasını yöneten bir personel, aracı sisteme kaydederken aracın kodunu ve aracın tanımlanmasında kullanılabilecek en ufak bilgiyi bile raporlamalıdır. Çalıntı olarak ihbar edilen aracın çalıntı olmayabileceği de göz önünde bulundurularak tanımlanan araç üzerine arama yapmak veya sürücüsünü gözaltına almak için için bazı koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Örnek olarak plakası sökülmüş bir araç için; araç sahibinin ön görüşmede vermiş olduğu aracın sağ farının çalışmadığı bilgisi göz önünde bulundurulur. Bütün bu durumlar uyuştuğunda ise araç kontrolleri yapılarak aracın o anki sürücüsü gözaltına alınabilir.

132.5 ÇETE OLAYLARI. Çeteler, sokak veya mahalle topluluklarında bulunan aynı etnik kökene ve kültüre bağlı olan insanların, toplanarak oluşturdukları illegal yönelimleri olan topluluktur.

Çete mensubu olan kişiler, hayatlarını tamamen veya belirli bir bölümünü gasp, yaralama, soygun, uyuşturucu, silah ve kadın ticaretleri gibi yasadışı olan bölümlerden oluşturur.

Çeteler, hem kendi içerisinde hem de dışarısında birçok olaya karışır. Kendi içlerinde olan söz sahibi olma hakkı ve başka  yakalarda veya kendi yakalarında bulunan başka çetelerle savaşmak.

Çete mensupları dışarda olan kimselerle savaştıkları kadar kendi aralarında da savaşırlar. Güç sahibi olma isteği ve daha çok paranın verdiği hırsla birlikte birbirlerine karşı da bitirme olayına girerler.

Polis veya çete memurları, mahallelerin oluşturduğu veya kendi oluşumları olan çetelere yaklaşırken dikkatli olmalıdır.  Güce sahip olan çete mensupları, kendilerini kendi sokaklarında ezdirmez ve bunu yapan herhangi bir kişiye direkt olarak saldırıda bulunur. Çetelerin yaşadıkları bölgeye göre kültürel farkları olması da onlara karşı yaklaşırken dikkat edilmesi gereken bir konudur. Dinine çok bağlı olan topluluklar bulunurken bağlı olmayanlar da bulunabilir. Bunun gibi olaylar sürekli olarak değişkenlik gösterir. Polis memurları, bunun gibi birçok faktörü göz önünde bulundurup yaklaşımını sergilemelidir.

Bir polis veya çete memuru, kendini sokağa veya mahalleye benimsetmesi onun yararına olur. Bu şekilde bir çetenin gerçekleştirdiği olayı ve yapan kişileri daha hızlı öğrenebilir ve bunun üzerinden devam edebilir.

((132.6 ÖNEMLİ NOKTALAR. Bir vardiya memuru gerçek hayatta çoğu sokak suçunun bastırılmasında rol oynar ve bunun raporlamasını sağlar; fakat sunucu içerisinde çete memurları haricindeki memurların böyle bir rapor zorunluluğu bulunmadığı için bu tarz olaylardaki kalifiye ve gerekli görülen memurlar GND'ye bağlıdır. GND içinde bulunmayan, fakat raporlama-suçla ilgilenme tarzındaki olaylarda aktif rol oynamak isteyen bir memur bunu bir dedektif veya çete memuruna ileterek sisteme girmesini isteyebilir.))

m4d3 by PErc4b3thF4nTr

133. BÖLGENİN KAPATILMASI, BARİKATLANDIRMA VE ROAD BLOCK TEKNİKLERİ.

133.1 BÖLGE KAPATMAK. Bazı durumlarda şüphelinin geçişini engellemek veya olay mahallini korumak için memurlar bölgeyi kapatabilir. Bu durumlarda bölgeyi araç, barikat veya direkt kendisi bulunarak kapatmalı; yaklaşan sivilleri uzaklaştırmak için ihtarlar vermelidir. Özellikle ihtarlara uymayıp kapalı alanlar içerisine giren siviller tutuklanabilir, yasalar gereği "sınırlı alana giriş" sebebiyle yargılanabilir.

133.2 ROAD BLOCK. Bir yolun, bölgenin veya geçişin polis araçlarıyla ve barikatlarla kapatılmasına road block adı verilir. Memurlar isteğe göre bagajdan edinecekleri ekipmanlarla beraber direkt birim araçlarıyla beraber bir bölgeyi kapatabilir. Road blockun birden fazla tekniği bulunur, ama tüm tekniklerin temeli bir bölgeyi güvenli bir şekilde kapatmaktan geçer. Sadece barikat, sadece araç, barikat ve araçtan faydanalanarak çeşitli yöntemlerle bunu gerçekleştirebilir.

133.3 ROLLING ROAD BLOCK (BOX). Şüpheli bir aracın etrafını çevreleyerek kaçmasını engellemek için uygulanan road block tekniğine denir.

133.4 BUNNY BOX. Yaralı bir sivil veya memurun şüpheli ateşiyle saldırısından korumak için araçlar ve çevredeki çeşitli objeler yardımıyla üçgen, dörtgen ve türevleri şeklinde dizilmesine denilir.

133.5 SPIKE STRIPS. Yol çivileri, belirtilen kurallara uygun bir şekilde kullanılabilir.

Yol çivileri, kalabalık bir yerde veya alanlarda sivili tehlikeye atabileceği durumlarda kullanılamaz.
Yol çivileri gerekli olmadığında yoldan kaldırılmalıdır.
Yol çivilerini yola yayan birim, diğer birimleri yol çivilerinin hangi şeritte ve hangi bölgede kurulu olduğu konusunda bilgilendirmelidir.

m4d3 by PErc4b3thF4nTr

134. TUTUKLAMA PROSEDÜRLERİ.

134.1 MİRANDA HAKLARI. Bir şüphelinin tutuklama işlemleri gerçekleştirilmeden önce mutlaka ve mutlaka olay yerinde veya aracın içinde haklarının okunması gerekmektedir. Hakları okunmadan sevk edilen bir şüpheli mahkeme sonucunda serbest bırakılabilir ve verdiği tüm ifade geçersiz sayılır. Miranda Haklarını okumayan memur ise ağır yaptırımlara maruz kalır. Bazı terörizm ve kalabalık tutuklama faaliyetlerinde şüphelilerin hakları toplu olarak garaj vb. yerlerde okunabilir, ama tavsiye edilen yer olay bölgesiyle birim aracının içidir. Hakları okunmayan bir şüphelinin sorgulaması durumunda vereceği itiraflar geçersiz olacaktır, bu sebepten hakları okunmayan bir şüpheli sorgulanmaz.
Miranda hakları şu şekildedir:
"Sessiz kalma hakkına sahipsiniz, söyleyecekleriniz mahkemede aleyhinize delil olarak sunulabilir. Avukat tutabilirsiniz, avukat tutacak paranız yoksa devlet size avukat atayacaktır."
Hakları okunan şüpheliye bunu anlayıp anlamadığı sorulur, şüphelinin net bir şekilde "Anladım." veya "Evet." demesi durumunda işlemler devam eder. Kafa sallama, "Tamam.", "Geç artık işte.", "Hıhı." gibi ifadeler anlaşılmış olduğu anlamına gelmez. Haklarını net bir şekilde anladığını belirtmediği sürece iki kez daha olmak üzere toplamda üç kez hakları okunur, aynı şekilde anlamadığını belirtmeye devam ederse tutuklamaya devam edilir.
— Bilinci kapalı olan, uyuşturucu etkisinde veya ağır yaralı konumundaki şüpheliler kendilerine gelene kadar haklarını anladıklarını kabul etmeyin.
Bunun yanında terörizm ve memurun canına kasttan tutuklanan kişiler için avukat hakkı verilmez, bunu ayrıca belirtip bu şekilde anlaması sağlanır.

134.2 ÜST ARAMA PROSEDÜRLERİ. Bir polis memuru, hem cinsi ya da karşı cinsi fark etmeksizin, elinde geçerli bir sebep barındırdığı sürece tutuklu/şüpheli herkesin üstünü arama yetkisine sahiptir. Eğer tutuklu/şüpheli üstünün hem cinsi tarafından aranmasını talep ediyorsa, memur bu talebi karşılayabilecek durumu varsa karşılamalıdır. Eğer karşılayamayacak durumda ise üst aramasını karşı cinsi olarak gerçekleştirebilir.
Üst araması gerçekleştirilirken uyulması gereken belli başlı prosedürler vardır:
Öncelikle şüpheliyi bir dashcam ya da aramayı net bir şekilde kayda alabilecek herhangi bir cihazın önüne getirip üst araması gerçekleştireceğinizi, kendisinin kayıt altında olduğunu belirtmelisiniz. Şüphelinin ön tarafını arayacağınız zaman kamerayı şüphelinin önüne, arka tarafını arayacağınız zaman kamerayı şüphelinin arkasını çekecek şekilde hizalamanız gerekir. Sonrasında yapacağınız işlem kişinin bacaklarını omuz genişliğinde açtırmak olacak. Üst araması yaparken cinsel bölgelere geldiğiniz zaman, herhangi bir taciz suçundan yargılanmamak için aramayı elinizin ters kısmıyla yapmanız gerekir. Bu yaptığınız işlemleri kameraya kanıtlar bir şekilde yapmanız gerekir. Şüpheli polis garajına getirildiğinde tekrardan üst aramasından geçmelidir.
Eğer bir olay bölgesinde, tutuklanmayan bir sivilin rutin araması gerçekleştiriliyorsa memurun eldiven takma zorunluluğu bulunmaz; fakat tutuklanacak bir şüpheli garajda aranacaksa kesinlikle ve kesinlikle eldiven takılmalıdır. Yasaklı maddelere denk gelinmesi veya kimlik-ehliyet kartı gibi belgelerin alınması durumunda memurun parmak izinin geçmemesi önemlidir.

134.3 EL KOYMA. Yasaklı maddelerin bulunması durumunda çeşitli el koyma prosedürleri uygulanır. Yasaklı madde alınır. Uyuşturucu, ilaç, hap, sakinleştirici, reçetesiz ilaç ve türevi eşyalar delil torbasına konulur, tartıldığı zaman gramajı yazılması için sticker ile ticketlenir. Uzun namlulu tüfekler sadece sticker ile ticketlenir, tabanca ve benzeri ateşli-ateşsiz silahla beraber şarjörlerde delil torbasına yerleştirilir. Bu adımlardan sonra el konulacak materyal sonra teslim edilmek üzere birim aracının bagajına veya o an içerisinde merkezdeki kanıt dolabına koyulabilir.

134.4 ARANMA İŞLEMLERİ. Kimliği tespit edilen şüpheli polis veritabanı üzerinden gerekli aranma işlemlerini oluşturur. Şüphelinin üstünden kimlik çıkmadığı durumda parmak izi okuyucusu vb. teknikler sayesinde şüphelinin kimliği netleştirilir.
(( Birini hapse göndermeden önce kimliğini netleştirip /mdc üzerinden aranma kaydı oluşturun, sonrasında hapse atın. Aksi durumda cezası siciline işlenmez. ))

134.5 KANITLANDIRMA VE TUTUKLAMA. Geri kalan süreç boyunca şüphelinin kanıtlandırması kontrol edilir, eğer ki şüpheli başka bir birimin suçlamasıyla tutuklandıysa emir doğrultusunda işlem sürdürülür. Şüphelinin avukat veya süpervizör talep etmesi durumunda (normal şartlar alında) bu talepleri işleme konulur.


m4d3 by PErc4b3thF4nTr

135. SUÇLAMALAR, AVUKAT VE SÜPERVİZÖR TALEPLERİ.

135.1 SUÇLAMALAR. Memurlar bir sivilin ihbarı ve şikayeti üzerine suçlamada bulunamaz, sivilin ifadesini alıp somut kanıtlar eşiğinde bunu gerçekleştirebilir, somut kanıtların olmadığı durumda sivilin ifadesi Dedektif Büro'ya yönlendirilerek vaka onlara devredilir.
(( Bu tarz durumlarda sivilin ifadesini direkt olarak bir GND memuruna veya dedektifine iletebilir ya da sivile online işlemler üzerinden şikayet formunu doldurmasını isteyebilirsiniz. ))

135.2 SÜPERVİZÖR TALEPLERİ. Bir sivil tutuklanmadığı zamanlarda bile bir memura süpervizör talebini iletebilir. Bu durumda memur bu talebi ileterek yanıtlanmasını sağlamalıdır, süpervizörün yönelemediği durumda gerekirse departman lobisine veya LSPD resmi web sayfasına ilerlemesi sağlanılır.

135.3 AVUKAT TALEPLERİ. Tutuklu haldeki bir şüphelinin avukat talebi memurun baroyla iletişime geçmesi((/avukatlar)) ile iletilir. Tutuklu olmayan bir şüpheli sizden avukat talep ediyorsa kendisinin iletişime geçmesini belirtebilirsiniz, memur tarafından tutuklanmayan biri haklarını kendi kullanmalıdır.

TELSİZ EL KİTABI
(başa dön)

200. RADYO İLETİŞİMİ. Radyo iletişimi her zaman kısa ve öz olmalıdır. Profesyonel ve sakin bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kodların kullanılması, polis departmanındaki ilgili birimin isteğine bağlıdır ancak bazı durumlarda iletişimi kolaylaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Tüm departman içi iletişim radyo üzerinden yürümektedir.

Departmanın tüm ekipmanları ve iletişim gereksinimleri Federal İletişim Komisyonu tarafından lisanslandırılmıştır. Departman ait iletişim sistemlerini kullanabilmek için tüm eyalet içerisinde geçerli olan federal komisyon kurallarına uymanız gerekmektedir. Bu kuralların ihlali ağır cezalar almanıza sebebiyet verebilir.

 • Tüm radyo ekipmanları, kullanım öncesinde departman tarafından onaylanmalıdır.
 • Küfür ve nefret söylemi için telsiz kullanılamaz.
 • Gereksiz konuşmalar yapılamaz.
 • Radyo üzerindeki görüşmeler tamamen polis faaliyetleri ile ilgili olmalıdır.
 • Radyolar kişisel sohbet amaçlı kullanılamaz.
 • Özel durumlar dışında telsiz kapatmak, görev üzerindeki çalışanlar için yasaktır.
 • Mesai saatleri dışında telsiz taşımak ve kullanmak yasaktır.

201. TELSİZ KODLARI. Departman içerisinde yeni görev alan bir memur, kullanılan telsiz kodlarının tamamını bilmelidir. Belirtilen tüm kodlar sadece departman içerisindeki telsiz kullanımı için geçerlidir. Bu kodları departmanlar arası telsiz iletişimi için kullanamazsınız.

(-) KOD Q. Şüphelinin dünya ile bağlantısının kesilmesi durumudur. ((/q))
(-) KOD 0. Aciliyetli çağrıdır. Memurun hayatının tehlikede olduğunu belirtir. Tüm işleri bırakıp KOD-0 çağrısını yanıtlamak elzemdir. ((/destekiste))
(-) KOD 1. Aciliyetli çağrıdır. Memurun tehlikede olduğunu ya da silah görüldüğünü belirten yardım çağrısıdır. ((/destekiste))
(-) KOD 2. Sirensiz yönelmek. (Rutin, normal öncelik.)
(-) KOD 2-. Sirensiz yönelmek (Yüksek öncelik.)
(-) KOD 3. Sirenli yönelmek.
(-) KOD 4. Desteğe ihtiyacımız yok.
(-) KOD 5. Uzaklaşın, uzak durun.
(-) KOD 6. Soruşturma kapsamında araç dışındayız.
(-) KOD 6A. Soruşturma kapsamında araç dışındayız (Destek gerekiyor.)
(-) KOD 6C. Soruşturma kapsamında araç dışındayız (Aranan şüpheliyle kontağımız var.)
(-) KOD 6G. Soruşturma kapsamında araç dışındayız (Çeteleşme vakası.)
(-) KOD 7. İhtiyaç molası, çağrılara kapalıyız.
(-) KOD 8. Yangın alarmı.
(-) KOD 9 ECHO. Terörizm eylemi, ağır silahlar tarafından ateş altındayım! ((/destekiste))
(-) KOD 10. Suç vakası için frekansı temizleme talep ediliyor.
(-) KOD 12. Yanlış alarm/niner.
(-) KOD 20. Basına haber verin.

202. ONLUK KOD DİZİNİ. Kalıplaşmış bazı cümleleri kısaltmak için kullanılan kodlardır.

(-) 10-1. Tüm grupların belirtilen bölgede toplanması, bu kod verildiğinde tamamlamanız gereken işleri tamamlayıp belirtilen bölgeye yönelmelisiniz.
(-) 10-01. Tüm birimler belirtilen yere yönelin. (ALL Units '01 to Briefing room)
(-) 10-03. Telsiz kullanmayın, kapatın.
(-) 10-04. Olumlu, anlaşıldı.
(-) 10-05. Son anonsu, söyleneni tekrarlayın.
(-) 10-06. Son söylediğimi dikkate almayın. (Anons iptali)
(-) 10-07. Meşgulüm, çağrılara kapalıyız.
(-) 10-07B. Meşgulüm, çağrılara kapalıyım. (Kişisel)
(-) 10-08. Müsaitiz, çağrılara açığız.
(-) 10-11. Mesai bitişi.
(-) 10-12. STAFF aktif olarak sahada.
(-) 10-14. Beni alın, araç gerekli.
(-) 10-15. Suçlu yakalandı, tutuklamak için departmana yöneliyoruz.
(-) 10-18. Destek gerekiyor mu?
(-) 10-20. Konum bildirimi.
(-) 10-21. Rapor verin, durumu belirtin.
(-) 10-22. Şuraya gidin, buraya gelin.
(-) 10-27. Taktiksel frekansı değiştirin. (TAC-1'dan TAC-2'ya vb.)
(-) 10-40. Kalabalık grup.
(-) 10-41. Olası yasa dışı durum.
(-) 10-46. Üst arama, sicil kontrolü.
(-) 10-55. Trafik kontrolü, çevirme.
(-) 10-56. Veritabanı kontrol edin. (MDC kontrolü)
(-) 10-57 VICTOR. Araç ile kovalama.
(-) 10-57 FOXTROT. Yayan kovalama.
(-) 10-60. Araç bilgisi.
(-) 10-61. Eşkal bilgisi.
(-) 10-66. Öncelikli trafik çevirmesi, felony stop.
(-) 10-70. Destek gerekli.
(-) 10-71. Sağlık ekibi gerekli.
(-) 10-99. Olay sonlandı.

203. EŞKAL KODLARI. Şüphelinin eşkalini tanımlamak için kullanılan kodlardır.

(-) IC1. Siyahi.
(-) IC2. Beyaz.
(-) IC3. Latin.
(-) IC4. Orta Doğulu.
(-) IC5. Asyalı.
(-) IC6. Bilinmeyen Etnik Köken.

204. DEPARTMANLAR ARASI İLETİŞİM. Diğer departmanlardan gelen yardım taleplerine ve sorulara yanıt verme sorumluluğu süpervizörlere aittir. Süpervizörlerin meşgul olduğu durumlarda nadiren diğer personeller tarafından kullanılabilir. Bu kural BOLO kaydı için geçerli değildir.

205. BE ON LOOKOUT (BOLO). Veritabanında belirlenemeyen şüphelilerin eşkal, araç, son görüldükleri konum gibi bilgilerini diğer departmanlara iletip geri dönüt almak amacıyla yapılan departman çağrısıdır.


İDARİ CEZALAR
(başa dön)

300. DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ. Departman içinden ya da dışından gelen tüm şikayet durumları süpervizörler tarafından incelemektedir. Eğer belirtilen kriterlere aykırı herhangi bir sürüş ya da bir davranış gerçekleştirirseniz süpervizörlerin incelemeleri sonucunda idari eylem cezasına çarptırılırsınız. Çoğu disiplin işlemi süpervizörlerin takdirine teslim edilmiştir. Ancak cezaların takibi için genel inceleme prosedürleri bulunmaktadır. Eğer ağır ihlaller söz konusu ise bu durum komuta takımına ve idari kadroya iletilir. Bir şikayet sonucunda idari ceza uygulanacaksa bazı maddeler göz önünde bulundurulur.

300.1 SÖZLÜ UYARI. Göz ardı edilebilecek ihlaller gerçekleştirilmiş ise ve şikayet edilen görevlinin haklı olduğu taraflar bulunuyorsa, temiz bir iş geçmişi için şikayet ile ilgili belgeler kayda geçirilmeyebilir. Bunun sonucunda ise adına şikayet açılan görevliye sözlü uyarıda bulunulur.

300.2 RESMİ UYARI. Tüm şikayetler için en yaygın olan cezalandırma türüdür. Herhangi bir davranış haklı olarak kabul edilmez. Eğer benzer durumlardan ikinci kez şikayet edilir iseniz, araç kullanım cezası ya da görevden uzaklaştırma gibi ağır cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

300.3 İDARİ PARA CEZASI. Eğer bir personel daha önce resmi uyarı almış ise ve uygunsuz davranışları sürdürmeye devam ediyorsa, süpervizör tarafından para cezasına çarptırılabilir. Para cezası değişiklik göstermektedir. Eğer bu miktar otuz bini aşar ise bu cezanın komuta takımı tarafından onaylanması gerekmektedir.

300.4 SÜRÜŞ YASAĞI. Süpervizör takımının araç sürüşü konusunda yanlış bir hareket sergileyen memurlara verebileceği yasaktır. Bu yasağı alan bir memur, cezayı uygulayan süpervizör tarafından belirlenen süre boyunca araç kullanamaz.

300.5 ÜNİFORMA YASAĞI. Bir memurun prosedür ihlali yapması durumunda süpervizör takımı tarafından verilen yasaktır. Bu yasağı alan memur, cezayı uygulayan süpervizör tarafından belirlenen süre boyunca memurluk eyleminden uzaklaştırılır. Sicile çok ağır bir etkisi bulunmaz.

300.6 ROZET ASKISI. Memurun siciline ve kariyerine doğrudan işleyen bir cezadır. Komuta takımı tarafından verilebilir. Bu yasağı alan memur, cezayı uygulayan komuta personeli tarafından belirlenen süre boyunca memurluk vasfını taşıyamaz. Rozetini ve silahını teslim eder, hiçbir memurluk eyleminde bulunamaz.


DENETİM & YÖNETİM
(başa dön)

400. SÜPERVİZÖR. Bir çavuş olarak polis memurlarından oluşan belirli bir vardiya yönetiminde komuta memuruna yardım eder. Bir çavuş, gerekli görevlerini yerine getirirken görevli personele talimat vermek zorundadır. Çavuş I'in temel kapasitesi alan denetimidir ancak idari ve uzmanlaşmış görevleri de mevcuttur. Bazı temsilciler, suçları tespit etmek veya önlemek için ilk ve takip suçlarını araştırır ve gözetim işlerini yaparlar. Çavuş I kıdemi, saha gözetmeni olarak geçer. Sahadaki memurları denetleyip üstlerine rapor sunar.

401. ASİSTAN DEVRİYE AMİRİ. Çavuş II yani yetkili çavuş, uzman ve idari görevler ile denetleme pozisyonudur. Bir Çavuş II, bir grup polis memurunu ve sivil çalışanı denetler. Onların görevlerini yerine getirmeleri için onlara talimat verir. Çavuş II kıdemi, Asistan Devriye Amiri olarak görev yapabilir. Belirli görevleri yerine getirmek için uzmanlaşmış bölümlere atanabilir. Bunun yanı sıra Çavuş I kıdemindeki personellerin eğitim ve denetiminden de sorumludurlar.

402. ÇAVUŞUN SAHA EĞİTİM PROGRAMINA ETKİLERİ. Bu görevler arasında sahayı denetlemek, sahadaki personelin ruh halini ve performansını gözlemlemek, saha eğitim subaylarıyla iletişim halinde olmak, saha eğitim subaylarının sorumluluklarını yerine getirip getirmediği hakkında rapor tutmak ve bu raporu üst kıdemli personele iletmek gibi görevler yer almaktadır. Gerekli ciddiyetin gösterilmesinin yanı sıra, çavuşlar sahadaki personelin eğitim konusundaki eksiklikleriyle ilgilenerek bu eksikliklerin en uygun şekilde giderilmesi ve personelin saha bilgisinin genişletilmesinden de sorumludurlar. Bu yüzden bir çavuş, sahadaki eğitim subaylarıyla sürekli olarak iletişim halinde olmalıdır.

403. ÇAVUŞUN SAHA İÇİNDE SERGİLEYECEĞİ TAVIRLAR. Bir çavuş iyi bir gözlemci ve rapor adamı olmalıdır. Çavuşluğun getirisi olan sorumluluklar, bir çavuşun mütevazi tutumunu ve eğitici yanını kaybetmesine sebep olmamalıdır. Sahadaki orta kıdemli bir personel olarak görev alan çavuşlar, disiplinli olmak zorundadırlar. Fakat bu disiplin, çavuşların eğitici sorumluluklarını engelleyecek sert ve acımasız bir disiplin anlayışı değildir.

404. DENETİM VE SORUMLULUK. Denetim otoriteleri memurların isteklerinin uygunluğunu değerlendirmek ve diğer birimlerin çağrı yanıtını yönetmekle yükümlüdür. Denetim otoriteleri, tüm birimlerin analizlerini koordine etmek, memurlar ve halka karşı riski en aza indirmek ve gerektiğinde devriye kuvvetinin gereksiz yere tüketilmemesini sağlamak için; gerektiğinde derhal müdahale etmesi gereklidir.

405. ÇAVUŞUN GÖREVLERİ. Sahadaki personelden şikayetçi olmaları durumunda SAHA DENETMENİ talep eden sivillerle ilgilenmek, OPERATÖR çağrılarını yanıtlamak, devriye dağıtımı yapmak, sahadaki personelin kıdem dengesini uygun şekilde düzenlemek ve saha eğitim programına destek çıkmak gibi etmenler de yer almaktadır. Suç mahallinde bulunan bir saha denetmeni, sivillerle iletişimini sağlıklı tutmalıdır. Sahadaki personelden şikayetçi olan bir sivil varsa gerekli şekilde dinlemeli ve sağlıklı bir iletişim kurmalıdır. Sahadaki sorunlara ve noksanlıklara yapıcı bir şekilde yaklaşmalı, üst kıdemdeki memurların denetimine uygun şekilde sahayı koordine etmelidir. Özellikle bir suç mahallindeyken olay yerine tamamen hakim bir tavır sergilemeli, uygulanması gereken prosedürü ivedîlikle yürürlüğe sokmalıdır. Şüphesiz ki, suç mahallinde bir saha denetmeni bulunması, personele güven verecektir. Bu sebepten dolayı, olay mahallinde bulunan bir çavuş bölgeyi iyi okumalı ve koordinasyonu düzgün sağlamalıdır. Gerektiğinde otoritesini ortaya koymalı, olabildiğince profesyonel şekilde sorunları çözüme kavuşturabilecek keskinlikte bir fikriyâta sahip olmalıdır. Devlet otoritelerinin sahip olduğu gücü ve kanunları iyi bilmeli, anayasaya hakim olmalıdır. Prosedürlerin ve protokollerin Amerika Birleşik Devletleri anayasasına uygun şekilde uygulanması ve kanuni düzenin korunması için gereken çabayı gösteren, vatansever kişiler olmalıdırlar.

406. BİR ÇAVUŞUN SİVİLDEYKEN PERSONELE KARŞI TAVRI. Polis çavuşu mesai başında ve sahada olduğu gibi sivilde de otoritesini koruyan bir birey olmalıdır. Mesai dışındayken bir astıyla kuracağı laubali bir bağ, ast rütbedeki kişinin mesai başındayken çavuşa olan tavırlarına etki edebilir. Bu durumda hiyerarşi unsuru zarar görmüş olur.

407. SÜPERVİZÖR TERMİNOLOJİSİ.

STAFF OFFICER (KURMAY POLİS SUBAYI): Yüzbaşı ve üst rütbeleri niteleyen ünvan.
COMMANDING OFFICER (KOMUTA SUBAYI): Bir grup, divizyon, büro veya bölgenin komutasından sorumlu olan personeldir.
DIRECTOR (DİREKTÖR): Bir ofisin tamamını kontrol eden komuta personelidir.
FIELD COMMANDER (SAHA KUMANDANI): Acil bir durumda personel komutasını alan veya önceden planlanmış operasyonlarda yetkili olan personellerdir.
WATCH COMMANDER (DEVRİYE AMİRİ): Belirli bir devriye bölgesinin veya grubunun yönetiminden sorumlu personeldir.
SUPERVISOR (SAHA GÖZETMENİ): Saha gözetiminden ya da belirli bir ünitenin gözetiminden sorumlu personeldir.
OFFICER IN CHARGE (YETKİLİ POLİS MEMURU): Bir bölümden ya da tek bir birimden sorumlu personeldir.

408.DENETİM TEKNİKLERİ. Süpervizör, herhangi bir operasyon içinde bulunan birimleri koordine etmenin yanı sıra sahada bulunan diğer birimleri de emir ve talimatlarıyla sık sık yönetmelidir. Bunu yaparken otoriter yanını en ön plana çıkarmalıdır, bu denetimi sağlayan otoritenin işini ne kadar güçlü ve etkili biçimde yürüttüğünü sergiler. Ayrıca süpervizör bunu yaparken astlarıyla arasında ki ilişkiyi de geliştirir. Onları teşvik etmek amacıyla gerektiğinde resmi, gerektiğinde ise sözlü övgülerde bulunur. Bir süpervizör, kendi astlarına keyfi emirler vermemeli, mantık çerçevesinde onlara rehberlik etmelidir.

408.1 İLHAM: Sahadaki kamu hizmetlerinin idealleri ve hedefleri örneklendirilip departmanın denetmenleri tarafından geliştirilmelidir.
408.2 İZAH: Departmanın politikaları ve hedefleri değerlendirmenin ardından personele sunulur. Denetmen asta keyfi emirler vermekten ziyade mantıklı olmalı ve ona rehberlik etmelidir. Astlarıyla iyi bir iş birliği yürütmesi de ayrıca önemlidir.
408.3 TEŞVİK: Personel iyi iş çıkardığında bu ona hissettirilmeli, bunun doğrultusunda resmi ya da resmi olmayan övgüler kesinlikle esirgenmemelidir. Onun departmana olan aidiyet hissi iyice kuvvetlendirilmelidir.

409.YETKİ ALANLARI.

409.1 SÜPERVİZÖR: Denetleyici rütbesi olan Çavuş I kıdeminin bulunduğu devriye ekibi sorumlusunu tanımlamak için kullanılır.

 • Devriye operasyonlarından,
 • Devriye Amiri'ne rapor vermekten,
 • Kendisini zorlandığını düşündüğü, İç İşleri engeline rastladığı durumlarda üstüne bildirmekten,
 • Sivildeki memurların gözetimini yapmaktan,
 • Suçu tespit edip önlemekten,
 • Kolluk kuvvetlerine yardım sağlamaktan,
 • Frekans yönetimi ve düzenini sağlamaktan,
 • Süpervizör çağrılarını yanıtlamaktan,
 • Trafikte ve görev aldığı bölgelerin güvenliğini arttırmaktan,
 • Çavuş Takımı ile işbirliği sağlamaktan,
 • Sivili, barışa ve düzene teşvik etmekten ve
 • Saha düzenini sağlamaktan sorumludur.

409.2 ASİSTAN DEVRİYE AMİRİ: Denetlemede kıdem kaydeden, İç İşleri alanında belirli yetkilere sahip olan ve asistanı olduğu komuta memurunun yokluğunda işlerini tamamlamaktan sorumlu olan Çavuş II kıdemini tanımlamak için kullanılmaktadır.

 • Devriye Amiri'nin yokluğunda onun yetkileri ile talep edildiği çağrıları yanıtlar.
 • Saha Denetmeni'ni zorlayan durumlarda veya İç İşleri engellerini çözüme kavuşturur.
 • Sahadaki denetimi arttırır ve Çavuş Takımı ile işbirliği sağlar.

409.3 DEVRİYE AMİRİ: Tüm sahayı denetleyen, problemleri sınıflandırarak çözen ve ve İç İşlerinde yetkili Teğmen I, II kıdemindeki komuta takımı memurunu tanımlamak için kullanılır.

 • Çavuş Takımını denetlemekten,
 • İç İşleri, Komuta ve Yüksek Komuta ile işbirliği sağlamaktan,
 • Yolsuzluk, yapılanma ve gruplaşma durumlarını önlemekten,
 • Rastladığı problemleri Saha Kumandanı'na iletmekten,
 • Görevli olduğu bütün bölgenin düzeninden,
 • Toplumsal olaylarda, basın kararlarında ve olağanüstü durumlarda kadroyu yönlendirmekten ve
 • Memurların prosedür uygunluklarını denetlemekten sorumludur.

410. KOMUTA ZİNCİRİ. Polis Şefi, tüm memurları kontrol edebilmesi için ona rapor veren memurlara ihtiyaç duyar ve bu memurların sayısını sınırlandırır. Raporlamayı daha sistematik bir şekilde ilerletmek amacıyla bu zincir oluşturulur. Bu zincir Polis Memuru I kıdeminden Polis Şefine kadar dayanır. Komuta birliğinin temelini sağlamak adına sınıflandırılmış ve yetki kapsamının sınırı çekilmiş olması gerekiyor. Bu sınır, memur ve Polis Şefinin arasında bulunan katı çizgiyi temsil eder. Departman mensupları daima bulunduğu pozisyonun ve komuta zincirinin farkında olmalıdırlar. Departmanın herhangi bir üyesi Polis Şefi'ne randevu ile ulaşabilir.

411. KOMUTA HATTI. Polis Şefinin sahadaki komutayı astlarına, devredilen astların da bu komutayı mümkün olan en alt yetkiliye kadar devredebileceği anlamına gelir.


DEPARTMAN KIDEMLERİ
(başa dön)

500. CHIEF OF POLICE.

 • Departman hakkında tüm yetkilendirmelere sahiptir.
 • STAFF-1 birim kodu altında saha devriyesinde bulunabilir.
 • Halkla ilişkiler bölümünü yönetir, devlet ve halk ile iç içe olur.
 • Departman personellerinin ve bütün karakolun sorumluluğunu taşır.

501. ASSISTANT CHIEF OF POLICE.

 • STAFF-2 birim kodu altında saha devriyesinde bulunabilir.
 • Departman yönetimi görevindedir fakat bölümü devralabilmesi için Polis Şefinin pasif durumda olması gerekmektedir.
 • Polis Şefi ile eşdeğer rütbe otoritesine sahiptir. Personel, politika ve prosedürde değişiklik yapabilir fakat ilk olarak polis şefine danışır.

502. DEPUTY CHIEF OF POLICE.

 • Şehir genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edebilir.
 • Departmandaki her aracı her durumda sahaya sürebilir.
 • STAFF-2 birim kodu altında saha devriyesinde bulunabilir.
 • Commander ve altındaki kıdemlere resmi tazminat verebilir.
 • Commander kıdeminin altındaki personellere tenzil uygulayabilir.
 • Polis departmanındaki bütün divizyonlara ve bölümlere onaysız üyedir.
 • Commander ve altındaki kıdemlere sınırsız süreyle rozet askısı uygulayabilir.
 • Commander ve altındaki kıdemlere sınırsız süreyle sürüş yasağı uygulayabilir.
 • Commander ve altındaki kıdemlere sınırsız süreyle üniforma yasağı uygulayabilir.

503. COMMANDER.

 • Captain III ve altındaki kıdemlere resmi tazminat verebilir.
 • Captain III kıdeminin altındaki personellere tenzil uygulayabilir.
 • Captain III ve altındaki kıdemlere sınırsız süreyle rozet askısı uygulayabilir.
 • Captain III ve altındaki kıdemlere sınırsız süreyle sürüş yasağı uygulayabilir.
 • Yönetmek, işletmek ve kontrol etmek amacıyla herhangi bir büroya atanabilir.
 • Captain III ve altındaki kıdemlere sınırsız süreyle üniforma yasağı uygulayabilir.
 • Commanding Officer olarak STAFF-3, STAFF-4 ve STAFF-6 birim kodu altında sahada bulunabilir.

504. CAPTAIN III.

 • High Command Team ile doğrudan bağlantılıdır.
 • Herhangi bir bölgenin mühürlenmesi emrini verebilir.
 • Lieutenant II ve altındaki kıdemlere resmi tazminat verebilir.
 • Lieutenant II kıdeminin altındaki personellere tenzil uygulayabilir.
 • Lieutenant II ve altındaki kıdemlere sınırsız süreyle rozet askısı uygulayabilir.
 • Lieutenant II ve altındaki kıdemlere sınırsız süreyle sürüş yasağı uygulayabilir.
 • Area Commanding Officer olarak STAFF-7 birim kodu altında sahada bulunabilir.
 • Yönetmek, işletmek ve kontrol etmek amacıyla herhangi bir divizyona atanabilir.
 • Lieutenant II ve altındaki kıdemlere sınırsız süreyle üniforma yasağı uygulayabilir.

505. CAPTAIN II.

 • Herhangi bir bölgenin mühürlenmesi emrini verebilir.
 • Lieutenant II ve altındaki kıdemlere resmi tazminat verebilir.
 • Lieutenant I kıdeminin altındaki personellere tenzil uygulayabilir.
 • Lieutenant II ve altındaki kıdemlere sınırsız süreyle sürüş yasağı uygulayabilir.
 • Lieutenant II ve altındaki kıdemlere yirmi dört günlük rozet askısı uygulayabilir.
 • Area Commanding Officer olarak STAFF-7 birim kodu altında sahada bulunabilir.
 • Yönetmek, işletmek ve kontrol etmek amacıyla herhangi bir divizyona atanabilir.
 • Lieutenant II ve altındaki kıdemlere sınırsız süreyle üniforma yasağı uygulayabilir.

506. CAPTAIN I.

 • Herhangi bir bölgenin mühürlenmesi emrini verebilir.
 • Lieutenant II ve altındaki kıdemlere resmi tazminat verebilir.
 • Lieutenant II ve altındaki kıdemlere on dört günlük rozet askısı uygulayabilir.
 • Sergeant I kıdeminin altındaki personellere terfi, tenzil ve ihraç uygulayabilir.
 • Lieutenant II ve altındaki kıdemlere sınırsız süreyle sürüş yasağı uygulayabilir.
 • Area Commanding Officer olarak STAFF-7 birim kodu altında sahada bulunabilir.
 • Yönetmek, işletmek ve kontrol etmek amacıyla herhangi bir divizyona atanabilir.
 • Lieutenant II ve altındaki kıdemlere sınırsız süreyle üniforma yasağı uygulayabilir.

507. LIEUTENANT II.

 • Vardiya amiri olarak sahada bulunabilir.
 • Herhangi bir bölge hakkında arama izni verebilir.
 • Memurları rezerve taktiksel frekansa toplayabilir.
 • Herhangi bir divizyona birim asistanı olarak atanabilir.
 • Herhangi bir memurun ride-along yetkisine el koyabilir.
 • Sergeant II ve altındaki kıdemlere resmi tazminat verebilir.
 • Gerekli gördüğü durumlarda birim devriyelerini dağıtabilir.
 • Gerekli gördüğü durumlarda keskin nişancı tüfeği kuşanabilir.
 • Sergeant II ve altındaki kıdemlere beş günlük rozet askısı uygulayabilir.
 • Sergeant II ve altındaki kıdemlere yirmi dört günlük sürüş yasağı uygulayabilir.
 • Sergeant II ve altındaki kıdemlere yirmi dört günlük üniforma yasağı uygulayabilir.
 • Gerekli gördüğü durumlarda herhangi bir birimin lideri ya da asistanı ile beraber o birimin devriyesinde bulunabilir.

508. LIEUTENANT I.

 • Vardiya amiri olarak sahada bulunabilir.
 • Herhangi bir bölge hakkında arama izni verebilir.
 • Memurları rezerve taktiksel frekansa toplayabilir.
 • Herhangi bir divizyona birim asistanı olarak atanabilir.
 • Herhangi bir memurun ride-along yetkisine el koyabilir.
 • Sergeant II ve altındaki kıdemlere resmi tazminat verebilir.
 • Gerekli gördüğü durumlarda birim devriyelerini dağıtabilir.
 • Gerekli gördüğü durumlarda keskin nişancı tüfeği kuşanabilir.
 • Sergeant II ve altındaki kıdemlere üç günlük rozet askısı uygulayabilir.
 • Sergeant II ve altındaki kıdemlere on dört günlük sürüş yasağı uygulayabilir.
 • Sergeant II ve altındaki kıdemlere on dört günlük üniforma yasağı uygulayabilir.
 • Gerekli gördüğü durumlarda herhangi bir birimin lideri ya da asistanı ile beraber o birimin devriyesinde bulunabilir.

509. SERGEANT II.

 • Ağır teçhizat izni sağlayabilir.
 • Operatör çağrılarını yanıtlayabilir.
 • Asistan vardiya amiri olarak sahada bulunabilir.
 • Herhangi bir memurun bodycam kaydını inceleyebilir.
 • Birimleri yeniden düzenlemek adına 10-01 çağrısı verebilir.
 • Bir bölgeye operasyon düzenleyebilir, o operasyonu yönetebilir.
 • Police Officer III+ 1 ve altındaki kıdemlere resmi tazminat verebilir.
 • Police Officer III+1 ve altındaki kıdemlere yedi günlük sürüş yasağı uygulayabilir.
 • Police Officer III+1 ve altındaki kıdemlere beş günlük üniforma yasağı uygulayabilir.
 • Frekansın ihtiyacını karşılamak için divizyonu şartı olmaksızın motosiklet, hız birimi ve hava destek araçlarında bulunabilir.
 • Sivil durumdayken kelepçe ve telsiz taşıma yetkisine sahiptir. Ayrıca sivilde tutuklama yapabilir.
 • Hız birimi yetkilendirmesi bulunmayan trafik büro personeline geçici olarak yetkilendirme sağlayabilir.
 • Gerekli gördüğü durumlarda birim devriyelerini dağıtabilir.

510. DETECTIVE III.

 • Undercover olarak sahada bulunabilir.
 • Bir bölge hakkında soruşturma başlatabilir.
 • Asistan vardiya amiriyle aynı yetkilere sahiptir.
 • Dedektif bürosu tarafından herhangi bir soruşturmaya atanabilir.
 • Sivil durumdayken kelepçe ve telsiz taşıma yetkisine sahiptir. Ayrıca sivilde tutuklama yapabilir.

511. SERGEANT I.

 • Ağır teçhizat izni sağlayabilir.
 • Operatör çağrılarını yanıtlayabilir.
 • Saha denetmeni olarak sahada bulunabilir.
 • Birimleri yeniden düzenlemek adına 10-01 çağrısı verebilir.
 • Bir bölgeye operasyon düzenleyebilir, o operasyonu yönetebilir.
 • Police Officer III+ 1 ve altındaki kıdemlere resmi tazminat verebilir.
 • Police Officer III+1 ve altındaki kıdemlere beş günlük sürüş yasağı uygulayabilir.
 • Police Officer III+1 ve altındaki kıdemlere üç günlük üniforma yasağı uygulayabilir.
 • Frekansın ihtiyacını karşılamak için divizyonu şartı olmaksızın motosiklet, hız birimi ve hava destek araçlarında bulunabilir.
 • Sivil durumdayken kelepçe ve telsiz taşıma yetkisine sahiptir. Ayrıca sivilde tutuklama yapabilir.
 • Hız birimi yetkilendirmesi bulunmayan trafik büro personeline geçici olarak yetkilendirme sağlayabilir.
 • Gerekli gördüğü durumlarda birim devriyelerini dağıtabilir. Bu kural Metropolitan Divizyonu ve Dedektif Büro devriyeleri için geçerli değildir.

512. DETECTIVE II.

 • Undercover olarak sahada bulunabilir.
 • Süpervizör ile aynı yetkilendirmelere sahiptir.
 • Bir bölge hakkında soruşturma talebinde bulunabilir.
 • Dedektif bürosu tarafından herhangi bir soruşturmaya atanabilir.
 • Sivil durumdayken kelepçe ve telsiz taşıma yetkisine sahiptir. Ayrıca sivilde tutuklama yapabilir.

513. DETECTIVE I.

 • Apoletli bir memur ile aynı yetkilendirmelere sahiptir.
 • Dedektif bürosu tarafından herhangi bir soruşturmaya atanabilir.
 • Sivil durumdayken kelepçe ve telsiz taşıma yetkisine sahiptir. Ayrıca sivilde tutuklama yapabilir.

514. POLICE OFFICER III+1.

 • Süpervizörün yanıtlamadığı operatör çağrılarını yanıtlayabilir.
 • Police Officer III rütbesinde yeteneklerini kanıtlamış çavuş adayıdır.
 • Police Officer III ve altındaki kıdemlere üç günlük sürüş yasağı uygulayabilir.
 • Police Officer III rütbesindeki memurları denetleyip süpervizöre rapor sunmalıdır.
 • Birimleri yeniden düzenlemek adına süpervizör izni dahilinde 10-01 çağrısı verebilir.

515. POLICE OFFICER III.

 • Saha içinde kendini kanıtlamış apoletli memurdur.
 • Memurlara hafif teçhizat & shotgun izni sağlayabilir.
 • Süpervizörün yokluğunda frekans yönetiminden sorumludur.
 • Frekans yönetimi, olay yönetimi, bölge yöneticiliğine bağlı olarak lastiğe, araca ateş izni sağlayabilir.
 • Saha eğitmeni olarak görev alır ve departmana yeni dahil edilmiş personelleri eğitir.
 • Daha alt kıdemdeki memurları yönetmeli, can güvenliklerini sağlamalı ve onlara örnek olmalıdır.

516. POLICE OFFICER II.

 • Eğitim aşamasını tamamlamış personeldir.
 • Herhangi bir birime personel başvurusunda bulunabilir.
 • Aktif görevine devam ederken kısa kollu görev üniforması giyebilir.
 • Gerekli durumlarda, izin ve kısıtlamalar dahilinde otomatik tüfek kullanabilir.

517. POLICE OFFICER I.

 • Deneme ve eğitim aşamasında olan personeldir.
 • Eğitim subaylarının vermiş olduğu emirleri harfiyen yerine getirmeleri beklenir.
 • Devletin ona verdiği yetkileri kullanarak sivil halkı korur ve sivil halka hizmet eder.
 • Aktif görevine devam ederken, görev birimi aksini kabul etmediği sürece uzun kollu görev üniforması giymelidir.

ÜNİFORMA & TEÇHİZAT
(başa dön)

600. ROZET.


1- Rozetin kenarlarında Antik Roma'dan kalma, otoritenin sembolü olan işlemeler bulunmaktadır.
2- Rütbeyi temsil eder.
3- Doğan güneşin ışınları, şehrin batıda bulunmasını temsil eder.
4- Şehir binasının üç karakteristik özelliği ön plana çıkarılmıştır. Uzun kulesi, şehir kurucularının yılmadan çalışmasını ve asla pes etmemesini anlatmaktadır. Binanın uzun kanatları, şehrin çok hızlı büyümesini ve genişlemesini anlatmaktadır. Geniş taban ise şehrin sağlam ve sert kuruluşunu anlatmaktadır.
5- Şehir amblemi, şehrin daha önce İspanyol, Meksikalı ve Amerikalı kontrolünde olduğunu anlatmaktadır.
6- Şehir ve departmanı belirtir.
7- 1940'ta alınan karar ile oval rozet kullanılmaya başlamıştır. Bu yüzden rozetler ovaldir.
8- Rozet numarası ya da rütbe işareti bulunur. Aynı zamanda ölen polis memurları için üzerinde HERO (kahraman) yazan bir rozet yapılır.

601. ÜNİFORMA. Saha görevine hak kazanan her bir polis memuru üniforma giymek zorundadır. Üniforma ile birlikte şapka takmak bazı özel durumlarda gerekebilir. Polis memurunun üniforması her daim ütülenmiş ve temiz olmalıdır. Gömlek mevsime veya hava şartlarına göre değişebilir fakat genellikle uzun kollu giymelidir. Sürekli temiz ve parlak tutulan rozet en üstte bulunan kıyafetin üstündeki rozet tutucusuna takılır. Kravat ise her ihtimale karşı boyundan kopmasına izin veren metal klipsli olanından seçilmelidir. Teçhizat kemeri pantolonun kemer kısmına düzgün biçimde asılmış olmalı, ayakkabının ise pürüzsüz yüzeye sahip ve siyah olması gerekmektedir. Personelin giydiği çoraplar ise siyah veya kapalı mavi olmak zorundadır.

601.1 TÖREN ÜNİFORMASI. Tören üniformasının özel tarafı, memurun rozetinin altında nişanlarını ve madalyalarını taşımasıdır. Aynı zamanda normalde takılmayan kravatlar da tören üniformalarıyla birlikte takılmaktadır. Genellikle memurların dosyalarında bulunan vesikalık fotoğraflar tören üniformalarıyla çekilir. Tören üniforması memurun tüm kariyerini temsil eder ve gösteriş için yapılmıştır. Özel toplantılarda, cenaze törenlerinde ve çeşitli etkinliklerde tören üniforması giyilebilir.

601.2 GÖREV ÜNİFORMASI. Üniformanın kısımları olan gömlek ve pantolon kumaştan, tişört pamuktan yapılmıştır. Göğsün sol tarafında rozet, sağ tarafında isimlik bulunmaktadır. İsimlikte memurun yalnızca soyadı yer alır. Eğer memur sahipse sağ ve sol kolda apolet bulunur. Nişan ise gömleğin yakalarına takılır. Üniformaya takılan telsiz uzantısı genellikle yakaya, gözlüğü asabileceğimiz yere iliştirilir. Ayakkabı olarak spor ayakkabı ya da bot seçilir. Saha memurları özellikle rahat ayakkabılar seçerler çünkü gün içerisinde koşmaları gerekebilir. Görev üniforması belirtilen parçalardan oluşmaktadır ve adımlar sırasıyla izlenerek giyilmelidir.

1- Beyaz atlet
2- Hafif iç yelek
3- Polis gömleği
4- Polis pantolonu
5- Bot
6- Sol göğüsün üzerinde bulunan rozet
7- Sağ göğüsün üzerinde bulunan isminizin yazdığı yaka kartı (isim plakası)
8- Teçhizat Kemeri
9- Bodycam

602. GÖRÜNÜM. Çalışanlar düzenli, temiz ve profesyonel bir görünüm sergilemelidir. Genel olarak bu, bir çalışanın aşırı kilosu olmadan iyi bakılmasını ve bir departman üniforması veya iş kıyafetleri giyilmesini gerektirir. Gizli bir görevde çalışan memurlar, undercover olarak çalışırken, tüm görünüm ve kıyafet standartlarından muaftır.

602.1 SAÇ BAKIMI. Tüm çalışanlar saçlarını profesyonel ve iş görünümlerini yansıtacak şekilde temiz ve bakımlı bir şekilde tutacaktır. Üniformalı kadın memurlar saçlarını gömlek yakasının alt kenarının altına uzanmayacak şekilde ayarlayacaktır. Şüpheliler görevli kadın memur saçlarını at kuyruğu gibi şüphelinin onu yakalaması için avantajlı olacak şekilde düzenlenmemelidir.

602.2 TAKI. Çalışanlar her elinde muhafazakar bir yüzük (nişan ve alyans), muhafazakar bir kol saati ve üniforma altına giyilen dini bir süs takabilirler. Çalışanlar, küpeler, piercing, burun veya kaş halkaları, dil piercingi veya halkaları, dudak piercingi veya halkaları, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere diğer görünür vücut takıları giymemelidir. Üniformanın veya ekipmanın herhangi bir kısmına kişisel mücevher veya süs eşyaları uygulanmamalıdır.

602.3 DÖVME. Memurlar üniformasını görev sırasında herhangi bir dövme veya işaret göstermeyecek şekilde giyinmelidir. Memurların kollarında dövme bulunuyorsa, dövmeleri kapatmak için uzun kollu gömlek giymesi gerekir.

602.4 AKSESUAR. Memurlar tarafından giyilen diğer aksesuarlar - güneş gözlükleri, saatler, tokalar - muhafazakar bir stile ve profesyonel bir görünüme sahip olmalıdır. Plastik veya kompozit çerçeveler karanlık ve süssüz olmalıdır. Tel çerçeveler siyah, altın veya gümüş renkte kabul edilebilir. Lensler koyu gri, yeşil veya kahverengi tonlarında olmalıdır. Güneş gözlükleri gece, kapalı alanlarda veya karanlık alanlarda giyilemez. Bu bölüm, bir fotoğraf çekim alanındayken çekim gözlüğü takan memurlar için geçerli değildir. Memurlar tarafından kullanılan bütün aksesuarlar brifing, toplantı durumlarında çıkarılması gerekmektedir.

603. TEÇHİZAT KEMERİ. Teçhizat kemeri bir memurun yaşam kaynağıdır. Bir memurun görevi sırasında ihtiyaç duyabileceği her ekipmanı bulundurur. On kilogram ağırlığına kadar çıkabilir. Teçhizat kemeri; dominant kısım, yarı dominant kısım ve arka kısım olmak üzere üç kısımdan oluşur. Memurlar bazı teçhizatların yerlerini kendilerine göre ayarlamaktadırlar. Dolayısıyla belirtilen liste ufak değişiklikler gösterebilir. Ayrıca memurlar teçhizat kemerlerinde maymuncuk da taşıyabilir.

603.1 DOMİNANT KISIM. Memurun kullandığı elinin olduğu taraf dominant yani baskın kısım olarak adlandırılır. Görev silahı, biber gazı ve iki adet yedek taser kartuşu bu kısımda yer alır.

603.2 YARI DOMİNANT KISIM. Memurun kullanmadığı elinin olduğu kısım yarı dominant kısım olarak adlandırılır. Taser, iki adet yedek şarjör ve telsiz bu kısımda bulunur.

603.3 ARKA KISIM. Teçhizat kemerinin arkada kalan kısmıdır. Jop, el feneri ve iki adet demir kelepçe bu kısımda bulunur.

604. EKİPMANLAR. Bir memurun görevi sırasında kullandığı bazı ekipmanlar bulunmaktadır.

604.1 GÖREV SİLAHI. Memura departman tarafından zimmetlenmiş olan; memurun kendisinin, sivil halkın ve diğer memurların can ve mal güvenliğini sağlamak adına kullanabileceği tabancadır. Bir memur zor durumda kalmadığı sürece görev silahını kullanmamalıdır. Genel amaç kişileri öldürmeye yönelik değil, yaşamasını sağlayıp etkisiz hale getirmeye yönelik olmalıdır. Bir memurun en önemli teçhizatı görev silahıdır.

604.2 TELSİZ. Haberleşmede kullanılan alıcı-verici bir radyodur. Genel olarak polislerin iletişime geçmesi ve olası bir durumda diğer birimler ile haberleşmesi için kullanılır. Bir memurun en işlevsel teçhizatı telsizidir.

604.3 TASER. Taser x26 elektroşok silahıdır. Kaçan bir şüpheliyi etkisiz hale getirmek için kullanılır. Ateşlendiğinde kartuşun ucundan iki adet dart fırlar ve şüphelinin hedef alınan noktasına saplanır. Tetiğin basılı tutulması durumunda ise isabet alınan kişinin vücuduna elektrik iletilir. Vücuduna elektrik iletilen şüpheli kas kontrolünü kaybeder ve etkisiz hale gelir. Kişi etkisiz hale geldikten sonra sürekli elektrik akımına maruz bırakmamak için parmağınızı tetikten çekmeniz yeterli.

604.4 JOP. Genel olarak kavga durumlarında polisin ölümcül olmayan gücünü sergilemesi ve otorite kurması amacıyla kullanılan kauçuk borudur. Kullanım yerleri ve zamanları kişiden kişiye, birimden birime değişir. Çeşitli türlerde joplar bulunmaktadır.

604.5 BİBER GAZI. Deriyi tahriş ederek göz, burun, ağız, deri ve solunum yollarında yanma ile acıya yol açar. Gaza maruz kalan kişiyi belirli bir süre etkisiz halde bırakır. Gaz; bulanık görme, su gibi burun akıntısı, hapşırma ve salya artışı, deride kızarma gibi etkilere yol açar. Toplumsal veya grupsal ayaklanmaları bastırmak için kullanılır. Biber gazıyla etkisiz hale getirilen kişinin temas alan bölgesi bol su ile yıkanıp temizlenmelidir.

604.6 KELEPÇE. Gözaltına alınan bir zanlının etkisiz hale getirilip kaçmamasını, kaçsa bile bir nebze de olsa engellenmesini sağlayan ekipmandır. Kelepçe takılan bir şüphelinin hareket mekanizması kısıtlanır.

604.7 EL FENERİ. Karanlık yerlerde veya akşam saatlerinde bakılan yeri daha net şekilde görmek için kullanılır. Polisler genel olarak el fenerini araç aramalarında kullanılır. Baskın gibi durumlarda taktiksel personellerin kaskında da bulunur.

604.8 MAYMUNCUK. Kilit içindeki pimleri kaldırma görevini üstlenen bir aparat olarak kullanılır. Eğri ve sivri demirden yapılmıştır. Anahtar deliğindeki çıkıntılara uyum sağlayarak pek çok farklı kilidi açabilir.

604.9 LATEKS ELDİVEN. Genellikle parmak izi bırakmamak için kullanılan steril bir eldivendir. Şüpheli kişilerin parmak izinin kaybolmaması için herhangi bir şey tutulacak ise lateks eldivenler kullanılarak tutulur. Eldivenler sayesinde parmak izleri kaybolmaz ve istenilen sonuca ulaşılabilir. İlk yardım durumlarında da iltihaba neden olmamak için kullanılmalıdır.

604.10 BODYCAM. Görüntü ve sesi algılayan bir kameradır. Suyun altında 5 metreye kadar dayanabilir ve oldukça sağlamdır. Görev başındayken vücut kamerasını kapatmak kesinlikle yasaktır. Görev başında ihtiyaç molaları sırasında kapatılmasında sorun gözetilmez. Göğsün ortasında yani düğmelerin hizasına takılmaktadır.


İSİMLEŞTİRİLMİŞ KANUNLAR
(başa dön)

700. MIRANDA v. ARIZONA 13 Mart 1963'te Ernesto Miranda, on sekiz yaşında bir kadının kaçırılması ve tecavüze uğradığını gösteren ikinci dereceden kanıtlara dayanılarak Phoenix Polis Departmanı tarafından tutuklandı. Polis memurları tarafından iki saat sorgulandıktan sonra Miranda, daktilo edilen ifadeyi içeren formlarda tecavüz suçlamasına ilişkin: "Bu beyanı gönüllü olarak ve kendi özgür irademle, hiçbir tehdit, baskı veya dokunulmazlık vaadi olmaksızın ve yasal haklarımı tam olarak bilerek yaptım. Herhangi bir beyanımın bana karşı kullanılabileceğini anladığıma yemin ederim." yazılı bir itiraf imzaladı.

Ancak, Miranda'ya hiçbir zaman avukat tutma hakkından bahsedilmemişti, kendisine sözlü olarak daha önce verdiği itirafı yazması istenen form sunulmadan önce, sessiz kalma hakkı tavsiye edilmemiş ve sorgu sırasındaki ifadelerinin aleyhine kullanılacağı da kendisine bildirilmemiştir. Duruşmada, savcılar Miranda'nın yazılı itirafını delil olarak sunduklarında, mahkeme tarafından atanan avukatı Alvin Moore, bu gerçekler nedeniyle itirafın gerçekten gönüllü olmadığını ve geçerli olmaması gerektiğini beyan etti. Moore'un itirazı reddedildi ve itirafla beraber diğer kanıtlara dayanılarak Miranda tecavüz ve adam kaçırma suçundan mahkum edildi.

701. LYBARGER v. CITY OF LOS ANGELES Michael Lybarger, emredici yetki emrini reddeden bir karara itiraz ediyor. Lybarger, Los Angeles Polis Departmanının 77. Cadde Yardım Birimi'nde çalışan bir polis memuruydu. 26 Mart 1980'de çalıştığını bildirdi ve içişleri bölümünden bir memur tarafından birimiyle ilgili büyük bir soruşturma hakkında bilgi aldı. Lybarger ve diğer iki memur, sorgulama için Parker Merkezine nakledildi; Lybarger, görüşülen üç kişiden sonuncusuydu. Sendikası kendisine bu sorgulama için bir avukat sağladı ve başlangıçta Lybarger, yanlış tutuklama, sahte hapis, kayıtlarda sahtecilik, rüşvet kabulü ve bu suçları işlemek için komplo gibi suçlamalar da dahil olmak üzere soruşturulan iddialardan haberdar edildi. Avukatının sorularına yanıt olarak, sorgulama memurları, bir cezai soruşturmanın devam ettiğini ve Lybarger bu idari görüşmede işbirliği yapmayı reddederse, itaatsizlikle suçlanabileceğini ve işini kaybedebileceğini doğruladılar. Lybarger'a daha sonra soruşturmada işbirliği yapması emredildi. Avukatı ile özel olarak görüştükten sonra, hiçbir şey söylemek istemediğini ve reddinin itaatsizlik suçlamasıyla sonuçlanacak olmasına rağmen işbirliği yapmayacağını belirtti.

702. TERRY v. OHIO Departman memurların sivilleri durdurma, mülklerine el koyma gibi makul şüphe faktörünün bulunmadığı; bu faaliyetleri memurların gerçekleştiremediği yasak olduğu dönemlerde, günümüzün elli yıl öncesinde bu maddeler ABD Yüce Mahkemesi tarafından değiştirildi.

Terry v. Ohio vakası; 1963 yılında, Aralık ayının on ikinci günü, Clevaland'in Ohio ilçesi içerisinde gerçekleşmiştir. Vaka, bir Cleveland polis dedektifi olan Martin McFadden'in olası bir silahlı soygunun önlenmesine yönelik bir arama yapma eylemlerinin ardından ortaya çıktı. 31 Ekim 1963 öğleden sonra McFadden, bir mağazayı soymaya hazır olduğuna inandığı üç kişiyi araştırdı. Adamlardan ikisinin, John Terry ve Richard Chilton'ın tabanca taşıdığı tespit edildi ve gizli silah taşımaktan dolayı yargılandılar. Tutuklanarak Cleaveland içerisinde mahkum edildiler.

Mahkemeye itiraz edenler; mahkum etmek için kullanılan kanıtların yasa-dışı bir arama sırasında keşfedildiğini savunarak temyiz ettiler ancak mahkumiyet, Ohio Yüksek Mahkemesi tarafından onaylandı. Muhalifler, Yüksek Mahkeme'nin polise arama ve el koyma yapmak için daha fazla yasal otorite sağladığını iddia eden Yargıç William Douglas'dı. Yargıç Douglas, polis aramalarının olası olası standart eşiği ile sınırlı kalması gerektiğini savundu. Buna ek olarak, Yargıç Douglas; bireysel özgürlük pahasına polise açıkça daha fazla güç ve otorite sağlayan imalardan dolayı da rahatsız oldu. Bu vaka hakkındaki departman söylentileri aylar sonra ABD Yüce Mahkemesi'ne kadar yayıldı, durumu inceleyen juriler, belirli prosedürler altında "Terry v. Ohio" tüzüğünü dördüncü değişiklikte uygulamaya koydu. Böylece eyaletler çapındaki bütün departman memurları; makul şüphe doğrultusunda üst arama, el koyma, durdurma ve sorgulama yetkilerine sahip olmuş oldu.

703. TENNESSEE v. GARNER  1974 yılının Ekim ayının üçüncü gününde, Memphis ilçesinde, Memur Hymon devam etmekte olan bir hırsızlık ihbarına yöneldi. Memur Hymon, adrese yaklaştığında kapının yanında sessizce bekleyen bir kadının içeride cam kırılması gibi gürültüler duyduğunu ifade etti. Eve girişe hazırlanan memur, arka bahçeye ulaştığında birisinin evin arkasından kaçtığını gördü. Çitlerden atlayarak şüpheliyi kovalayan Hymon, 15-16 yaşlarındaki şüpheli Garner'a defalarca durmasını söyledi; Garner durmadı ve direktifleri yerine getirmeyerek direndi, buna dayanarak memur çocuğa ateş açtı. Silahsız şüpheli, on beş yaşındaki Edward Eugene Garner, kısa bir süre sonra ameliyat masasında hayatını kaybetti.
 
   Memur Hymon, hem Tennessee kanunlarına hem de Memphis Polis Departmanı politikasına uygun hareket ediyordu. Bir Memphis polis memuru, o kişinin tükenmiş olduğunu anlamak için diğer makul yollardan sonra, kaçan bir suçluyu yakalamak için ölümcül güç kullanma yetkisine sahiptir ve bu yönde direktif verir. Polise yalnızca şüpheliyi yaralamak yerine öldürmek için ateş etmesi öğretilir. Bu nedenle, Garner'ın ölümünün bir kaza olmadığı konusunda şüphe kalmaz.
1975 yılında Garner'ın babası Memphis Polis Departmanı'na, Şehir Belediye Başkanına, Polis Şefi ve Memur Hymon'a karşı sivil haklar davası açtı. Dava, Hymon’un Garner’i öldürdüğü sırada; sekizinci ve dördüncü değişiklikler altındaki Eugene Garner’in anayasal haklarını ihlal ettiğini iddia etti. Diğer sanıklar, Hymon'un işe alınmasında, eğitilmesinde ve denetlenmesinde gereken özeni gösterememeleri nedeniyle onları Garner'ın ölümünden eşit derecede sorumlu tuttukları gerekçesiyle dava edildi. Bununla birlikte mahkeme, belediyelerin Amerika Birleşik Devletleri Kanunu, 42. başlık, 1983 numaralı başlığı altında, belediyelerin Amerika Birleşik Devletleri Kanunu uyarınca yükümlülüğe tabii olabileceğine karar veren, müdahale eden bir Yüksek Mahkeme kararı eşliğinde, şehir ile ilgili olarak karar verilmiştir. Belediyenin nitelikli bir dokunulmazlık hakkına sahip olup olmadığı, politikaları devlet yasalarına uygun olarak belirlenmiş olduğu ve eğer değilse, tehlikeli olmayan kaçan suçluları yakalamak için ölümcül güç kullanımının anayasaya uygun olup olmadığına karar vermesi talimatı verildi.
Ölümcül kuvvet kuralının dördüncü, sekizinci ve on dördüncü değişikliklerin görevleri bağlamında analizi açıkça, şiddet içermeyen kaçan bir suçluya karşı ölümcül kuvvet kullanımının anayasaya aykırı olduğunu açıkça göstermektedir. Ancak Mahkeme, kaçan suçlu kuralının dördüncü değişikliklere aykırı olmadığını ve altıncı devreyi ihlal etmediğini tespit etti, ölümcül güç kanununa karşı olanlar iki seçenekle bırakıldı: Mahkeme kararını kabul etmek veya kanunları değiştirmek için yeni bir anayasal teori bulmak.

Bu tüzükten yola çıkılarak;
Bir şiddet suçu işlemeyen ve şiddet tehdidi oluşturmayan kaçan suçluyu öldürmenin dokuzuncu değişikliği ihlal ettiği iddia edilebilir.
Ölümcül kuvveti kullanarak yakalamanın, dördüncü değişikliğin makul şüphe gerekliliğine tabii olarak memura bir el koyma olup olmadığına dair soru sorulmaz.
Bir polis memuru, silahsız ve tehlikeli olmayan bir şüpheliyi ateş gücü ile yakalayamaz. Tennessee tüzüğü, bu tür kaçan şüphelilere karşı ölümcül kuvvet kullanmaya izin verse de, bazı eyaletlerde bu anayasaya aykırıdır.
Bu dava, açıkça silahsız bir şüphelinin kaçışını önlemek için ölümcül güç anayasasının belirlenmesini gerektiriyor. Küçük dereceli suçlardan dolayı kaçan şüphelinin ölümüne önlenmesini gerektirmiyor.
Memurların, şüphelinin başkaları için ciddi bir ölüm tehlikesi veya ciddi fiziksel yaralanma riski taşıdığına dair muhtemel sebepleri olmadığı sürece, bu gücün kullanılamaması gerektiği sonucuna varılabilir.
Departmanda en hatalı bilinen case lawdır kendisi. Bu case lawa göre kişi silahlı olsun ya da olmasın kişinin etrafındakilere zarar vereceği konusunda YETERLİ ŞÜPHE bulunuyorsa ya da kaçması durumunda kişinin topluma zarar vereceği konusunda YETERLİ ŞÜPHE bulunuyorsa kişiyi durdurmak için KİŞİNİN DURDURULMASI İÇİN BAŞKA BİR YOL YOKSA ölümcül güç uygulanabilir. Buna 3 farklı örnek verilecek. Bu örneklerden ilki hatalı örnek. Kovaladığınız kişinin elinde silahı var ve sizden kaçıyor, bu kişinin kim olduğunu bilmiyorsunuz ve daha önce bu kişiyi hiçbir şekilde görmediniz. Kişinin kaçmasını engellemek için kişiyi silahla vuramazsınız. Elinizde o kişinin silahını kullanarak birilerine zarar vereceğine yönelik yeterli şüphe yok. Kaçan kişinin elinde silahı var, defalarca cinayet işlemiş, polis öldürmüş. Bu kişi elinde silah ile kaçıyorsa bu kişiyi ölümcül güç ile durdurmak için izniniz bulunuyor, kişi vahşiliğiyle biliniyor ve kaçtığı zaman birisine zarar vermesi oldukça olası. Son örneğimizde ise kişi size ya da etrafınızdakilere silahı doğrultursa vurabilirsiniz.


BİRİM KODLARI
(başa dön)

800. STAFF.

800.1 BİRİM AMACI. Saha yönetimi ve gözlem.
800.2 KULLANILABİLİR ARAÇLAR. Staff Officer'ın takdirine bağlı olarak herhangi bir divizyon aracı veya kişisel araç.
800.3 İZİNLER VE GEREKSİNİMLER. Polis Şefi tarafından çağrı kodu atanmalıdır.

801. AREA COMMAND.

801.1 BİRİM AMACI. Şehir genelinde saha yönetimi, devriye amiri veya bölge amiri yokluğunda birim yönetimi sorumlulukları.
801.2 KULLANILABİLİR ARAÇLAR. İşaretli vardiya araçları.
801.3 İZİNLER VE GEREKSİNİMLER. Süpervizör ve üzeri.

801.4 MEMUR DENETİMİ. Asistan devriye amiri, devriye amiri veya daha yüksek bir rütbeli personel bu çağrı görevini çalışma ofisi atamaları ile ilgili bir devriye amiri olarak kullanabilir.

801.5 SAHA DENETİMİ. Süpervizör ya da daha üstü kıdemler bu çağrı görevini operasyon ofisi atamalarıyla ilgili bir saha denetmeni olarak kullanabilir.

802. LINCOLNS.

802.1 BİRİM AMACI. Los Santos'un genel devriyesidir. 911 çağrılarına cevap verme ve yanıtlama, trafik denetimi, destek istekleri yanıtlama gibi görevleri olan tek kişilik devriye birimi.
802.2 KULLANILABİLİR ARAÇLAR. İşaretli vardiya araçları.
802.3 İZİNLER VE GEREKSİNİMLER. Police Officer III ve üzeri.

803. ADAMS.

803.1 BİRİM AMACI. Los Santos'un genel devriyesidir. 911 çağrılarına cevap verme ve yanıtlama, trafik denetimi, destek istekleri yanıtlama gibi görevleri olan iki ya da üç kişilik devriye birimi.
803.2 KULLANILABİLİR ARAÇLAR. İşaretli vardiya araçları.
803.3 İZİNLER VE GEREKSİNİMLER. Police Officer I ve üzeri.

803.4 PARTNERLİ DEVRİYELER.

 • Police Officer II kıdemindeki iki personel.
 • Police Officer III kıdemindeki iki personel.
 • 2:00 - 8:00 saatleri arasında Police Officer I kıdeminden iki personel.
 • Police Officer III ve üzeri kıdemden bir, Police Officer II kıdemindeki bir personel.
 • Police Officer III ve üzeri kıdemden bir, Police Officer I kıdemindeki bir veya iki personel.

803.5 KISITLAMALAR. Bir süpervizörün izni olmadığı durumlarda üç personel aynı devriye biriminde bulunamaz. Bu kural, Police Officer III ve üzeri kıdemden bir ve Police Officer I kıdemindeki iki personelin devriyesini kapsamaz.

804. JOHNS.

804.1 BİRİM AMACI. Şüphelilerin San Andreas Islah Tesisi'ne veya Los Santos şehri içindeki herhangi bir karakolda tutuklanması görevi üstlenir. Uygun durumlarda destek birimi olarak da çalışabilir.
804.2 KULLANILABİLİR ARAÇLAR. İşaretli vardiya araçları.
804.3 İZİNLER VE GEREKSİNİMLER. Operatörün atamasıyla Police Officer I ve üzeri.

804.4 PARTNERLİ DEVRİYELER.

 • Police Officer I kıdemindeki bir personel.
 • Police Officer I kıdemindeki iki personel.
 • Police Officer II kıdemindeki bir personel.
 • Police Officer II kıdemindeki iki personel.
 • Police Officer III kıdemindeki bir personel.
 • Police Officer III kıdemindeki iki personel.

804.5 KISITLAMALAR. Police Officer I ve Police Officer II kıdemindeki personeller operatör izni olmadan bu birimde bulunamazlar. Bu durum Police Officer II kıdemindeki iki personelin devriyesini kapsamaz.


DEVRİYE ARAÇLARI & ARAÇ EKİPMANLARI
(başa dön)

900. DEPARTMAN ARAÇLARI.

900.1 FORD CROWN VICTORIA. Adam, Lincoln, John gibi devriyelerde kullanılan, kazalara dayanıklı polis kruvazörü. İki yüz elli beygir gücünde.

900.2 DODGE CHARGER. Adam, Lincoln, John gibi devriyelerde kullanılan, kazalara dayanıksız polis kruvazörü. İki yüz doksan iki beygir gücünde.

900.3 FORD TAURUS. Adam, Lincoln, John gibi devriyelerde kullanılan polis kruvazörü. İki yüz altmış üç beygir gücünde.

900.4 FORD EXPLORER SUV. Adam ve Lincoln gibi devriyelerde kullanılan, dört çekerli ve çok yönlü polis kruvazörü. Üç yüz altmış beş beygir gücünde.

900.5 BMW 1200 RT-Ps. MARY devriyelerinde kullanılan dayanıklı ve 1200 CC polis motoru.

900.6 FORD FLATBED TOW. Trafik divizyonu tarafından kullanılan, iki buçuk tona kadar çekim yapabilen çekici.

900.7 DODGE CHARGER HELLCAT. Metropolitan divizyonu tarafından kullanılan işaretsiz, zırhlı suç bastırma aracı.

900.8 CHEVY TAHOE. Metropolitan divizyonu tarafından kullanılan ağır zırhlı suburban.

900.9 LENCO BEARCAT G2. Metropolitan divizyonu tarafından kullanılan ağır zırhlı operasyonel kamyonet.

900.10 LENCO BEAR. Metropolitan divizyonu tarafından kullanılan ağır zırhlı operasyonel kamyon.

900.11 LAMBORGHINI LM002. Metropolitan divizyonu tarafından kullanılan ağır zırhlı araç.

900.12 CADILLAC GAGE COMMANDO. Metropolitan divizyonu tarafından kullanılan ağır zırhlı, basınçlı su mühimmatlı müdahale aracı.

900.13 EUROCOPTER AS350. Air Support Division tarafından kullanılan özelleştirilmiş helikopter.

901. ARAÇ EKİPMANLARI.

901.1 ARAÇ DIŞI EKİPMANLAR.

 • Pushbar
 • Tepe lambaları
 • Araç dışı aydınlatmalar

901.2 ARAÇ İÇİ EKİPMANLAR.

 • Gunrack
 • Shopcam
 • Dashcam
 • Araç telsizi
 • Siren & ışık paneli
 • Mobil Data Computer
 • Arka ve ön kısmı ayıran ızgara tel

901.3 BAGAJ EKİPMANLARI.

 • Huni
 • Baton
 • Stopstick
 • Polis şeridi
 • Yedek lastik
 • Hassas terazi
 • İlk yardım kiti
 • Ekipman çantası
 • Solunum maskesi
 • Yangın söndürücü
 • Katlanabilir barikat
 • Katlanabilir merdiven
 • Uyuşturucu tanımlama kiti

902. EKİPMAN ÇANTASI.

 • DUI cihazı
 • İşaret fişeği
 • Yedek şarjör
 • Yedek kartuş
 • Demir kelepçe
 • Plastik kelepçe

STANDART POZİSYONLAR
(başa dön)

1000. COVER. Ateş altında olan memurun kendine güvenli bir yer bulması ve oraya sığınıp kendini güvence altına alması anlamına gelmektedir.

1001. BOX. Polis araçlarının, şüpheli aracın etrafını kare şeklinde çevreleyerek hareket alanını kısıtlaması durumudur. Silah olduğu bilinen ya da silah şüphesi bulunduran araçlara karşı katiyen kullanılmaz bunun yerine geniş çember oluşturulur. Pay & Spray'den çıkmış araçları da bu yöntem ile kısıtlayabiliriz.

1002. BUNNYBOX. Yaralı sivilleri ya da polisleri koruma altına almak için kullanılan güvenlik çemberidir. Minimum üç araç ile üçgen oluşturularak yapılmalıdır. Üç aracın bulunmadığı durumlarda duvar gibi dış koşullar da yararımıza sağlanabilir. Bölgede bulunan tüm araçlar kullanılarak bunnybox azami seviyesine ulaştırılmalıdır. Bunnybox ne kadar geniş oluursa, o kadar fazla hareket alanı sağlar. Tehlikeli bölgeler, tehlikeli sayılabilecek bölgeler veya ambulans desteğinin bulunmadığı durumlarda bunnybox oluşturulmadan memurlar araca alınarak, araç içerisinde ilkyardımı yapıldığı sırada hastaneye götürülmelidir.

1003. BARRICADED SUSPECT. Suçlunun etrafında herhangi cover alabileceği bir nesne olduğunu belirtmek için kullanılır. Aracı ile hareket etmekte olan bir suçlu da bu durumda nitelendirilir. Barikatlı bir şüpheli, yalnızca kendisini tutuklamak isteyen memurlar için değil, sivil halk için de büyük bir tehlike oluşturur. Memurlar bu durumda şüphelinin kaçış yollarını mühürlemelidir. Şüpheli izole edildikten sonra bakanlığın tüm kaynakları, şüpheliyi bulunduğu yerden çıkarmak için kullanılabilir. Memurların ve sivil halkın yaralanma olasılığını en aza indirmek için gerektiğinde uygun özel ekipman ve eğitimli personel talep edilmelidir. Mümkünse, güç kullanılmadan önce şüpheliyi gönüllü olarak teslim olmaya ikna etmek amacıyla şüpheli ile temasa geçmek için çaba gösterilmelidir.

1004. POLİS ARAÇLARI İLE YOL KAPATMAK. Yolu trafiğe kapatmanın en hızlı yollarından birisidir. Eğer bir bölge vakit kaybedilmeden kapatılmak isteniyorsa mutlaka bu yöntem tercih edilmelidir. Yol, polis araçları ile V şeklinde, yol çizgilerine paralel ya da yatay olacak şekilde kapatılabilir.

Alıntı
El Kitabı - Güncelleme Notları

29.03.2021 > 603.3 TASER - "Taser kartuşunu ateşledikten sonra dartların şüpheli üzerinden çıkarılmaması durumunda şüpheli için hayati tehlike yaratabilir." ibaresi kaldırıldı, "Kişi etkisiz hale geldikten sonra sürekli elektrik akımına maruz bırakmamak için parmağınızı tetikten çekmeniz yeterli." ibaresi eklendi.

29.03.2021 > İsimleştirilmiş kanunlar bölümü eklendi.

29.03.2021 > 700. Miranda v. Arizona mahkemesi İsimleştirilmiş Kanunlar bölümüne eklendi.

29.03.2021 > 102.1 LYBARGER UYARISI - "Sessiz kalma hakkın bulunmamaktadır. Söyleyeceğin her şey aleyhine kullanılabilir ve kullanılacaktır. Sorularıma cevap vermeyi reddetmen, derhal kovulman ve işlemler için savcılığa gönderilmen ile sonuçlanacaktır. Lybarger uyarısını dinledin. Sessiz kalma hakkından vazgeçerek dürüst bir şekilde sorularıma cevap verecek misin?" ibaresi kaldırıldı, yerine "Normal şartlar altında sessiz kalma hakkına sahipsiniz, ancak bu idari bir soruşturmadır ve bu nedenle dürüstçe ifade vermekle beraber soruların hepsini yanıtlamanız emredilir. Soruşturma boyunca sessiz kalma hakkını kullanman durumunda ihmalkarlıkla suçlanacak, itaatsizlik sebebiyle ihraç edilecek ve mahkemeye sevk edileceksin. Lybarger uyarını dinledin, şuandan itibaren sessiz kalma hakkın bulunmamaktadır ve söyleyeceğin her şey aleyhine kullanılacaktır." ibaresi eklendi.

29.03.2021 > 103. ALKOL & TÜTÜN ÜRÜNLERİ. - " Üniformalı departman çalışanları, sivil veya üniformalı görev başında herhangi bir alkol, tütün ürünü veya elektronik sigara çeşidi aletler kullanamaz. Üniformalı iken alkol, tütün ürünlerinin veya elektronik sigaranın kullanılması saygınlığı, departman onurunu ve imajını zedeleyerek memurların mental ve zihinsel verimsizliğe sebebiyet vermekle beraber sivillere ya da tutuklanan kişilere rahatsızlık verebilir. Buna ek olarak, kolluk görevlisi olmak bir çalışanın zihinsel olarak uyanık ve fiziksel olarak duyarlı olmasını gerektirir. Resmi bir görevin yerine getirilmesi gerekmedikçe, bir çalışan için görevdeyken alkol veya tütün ürünlerinin kullanılması yasaktır." kalın yazıyla belirtilen ibareler eklendi.

29.03.2021 > 602. GÖRÜNÜM. - 602.1 SAÇ BAKIMI. - 602.2 TAKI. - 602.3 DÖVME. - 602.4 AKSESUAR. bölümleri eklendi.

30.03.2021 > Miranda hakları güncellendi, tüm personellerin tam olarak belirtilen metni okuması zorunludur.

30.03.2021 > 701. Lybarger v. City Of Los Angeles mahkemesi İsimleştirilmiş Kanunlar bölümüne eklendi.

30.03.2021 > 702. Terry v. Ohio mahkemesi İsimleştirilmiş Kanunlar bölümüne eklendi.

30.03.2021 > 107.1 MUHTEMEL SEBEP. eklendi.

30.03.2021 > 703. Tennessee v. Garner mahkemesi İsimleştirilmiş Kanunlar bölümüne eklendi.

30.03.2021 > 000. DEPARTMANIN YAPISI. bölümü eklendi.

07.02.2022 > 100. PROSEDÜRLER kısmı tamamen baştan düzenlendi.