Ziyaretçi

Selam ziyaretçi, Rina Roleplay forumuna hoş geldin. Rina Roleplay, Grand Theft Auto: San Andreasın multiplayer istemcisi "SAMP"ın, Türkiyedeki en büyük sunucusudur ve en büyük roleplay platformudur. Eğer Rina Roleplay forum üyeliğin varsa lütfen Giriş Yap veya üyeliğin yoksa hemen Kayıt Ol.

Mess Side 13


Başlatan Emre II, 18 Ocak 2019, 23:41:56
Okunma sayısı 50029 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Kadın
Son giriş: 04 Eylül 2023, 22:06
Toplam oynama: 76 gün, 4 saat
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 25 Ağustos 2023, 14:30
Toplam oynama: 37 gün, 5 saat
Birlik: **** **** 13
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 13 Ağustos 2023, 20:04
Toplam oynama: 0 gün, 6 saat
Mess Side 13
« : 18 Ocak 2019, 23:41:56 »

MESS SIDE 13


Amerika Birleşik Devletleri ve Orta Amerika ülkeleri, yıllardan beri, ismi acımasızca işlenmiş sayısız suça karışmış olan bir çeteyle uğraşmaktadır. Bu çete, bir iç savaşın kalıntılarının uzun yıllar silinemeyeceğinin, hatta farklı coğrafyalara taşınarak daha başka boyutlar kazanabileceğinin en çarpıcı örneklerinden birisi olarak önümüzde durmaktadır. 1980’li yıllarda El Salvador’da meydana gelen iç savaştan doğan ve her geçen gün büyüyerek dünyanın en şiddetli çetesi haline gelen Mess Side, diğer adıyla MS-13’ten bahsediyoruz. Sıradan bir suç örgütü olmaktan öte 10’a yakın ülkede kangren haline gelmiş bir göçmenlik trajedisi olan Mess Side’ya bu seferki yazımızda mercek altına aldık.

MESS SIDE NEDİR


Mess karışık, Side ise taraf anlamına gelmekte. Mess Side veya MS-13, kökeni ABD’nin Los Santos şehri olan, üyelerinin çoğunluğunu El Salvadorlu ve Honduraslıların oluşturduğu organize bir sokak çetesidir. MS-13, en çok acımasızca işlediği cinayetlerle gündeme gelmektedir. Bu cinayetlerin çoğunluğunu Mess 18 gibi rakip çetelere karşı gerçekleştiriyor olsalar da, sıklıkla polis veya sıradan vatandaşlar da bunların kurbanı olabilmektedirler. Burada Honduras’ta bir devlet başkanının oğlunu bile öldürebilmiş bir çeteden bahsediyoruz. Ancak Mess Side’nın işlediği suçlar adam öldürmeden ibaret değil elbette. Uyuşturucu ticareti, insan kaçakçılığı, adam kaçırma, haraç alma, gasp ve tecavüz, MS-13’ün gerçekleştirdiği eylemlerden yalnızca birkaçı.

"Mess" karışık, "Side" ise taraf anlamına gelmektedir. Yani Mess Side’yı “El Salvadorlular Çetesi” olarak düşünebiliriz. Kısaltması olan MS-13’teki 13 rakamıysa bu çetenin ortaya çıktığı Los Santos’taki 13. Cadde’yi temsil etmektedir. Mess Side’nın bugün ABD’deki toplam 33 eyalette 10 bine yakın üyesi bulunmaktadır. Ancak MS-13 o kadar büyümüştür ki, şu anda dünya genelinde toplam 100 bin kadar üyesi bulunduğu tahmin edilmektedir. MS-13’ün faaliyet alanı ABD’nin haricinde El Salvador, Honduras, Guatemala, Meksika, Kanada, hatta son yıllarda İspanya ve Peru’ya kadar bile ulaşmıştır. Her bir ülkedeki belirli bölgelerde veya eyaletlerde birbirinden bağımsız “clica” adındaki gruplar halinde hareket etmektedirler. Fakat bu clica’lar arasında örneğin ortak bir cinayet veya soygun gerçekleştirileceğinde, uyuşturucu kaçırılacağında veya bir kimseyi aradıklarında mutlaka bir koordinasyon vardır.

ORTAYA ÇIKIŞ HİKAYESİ


1982 yılı yaz aylarında yaşları 12 ila 16 arasında değişen yaklaşık 15 genç Los Santos’taki Pico Union mahallesindeki bir parkta bir araya gelmişlerdir. El Salvador göçmeni olan bu gençlerin amacı kendilerini orada istemeyen ve onlara sıklıkla saldırılarda bulunan Orta Amerika ve Afrika kökenli çetelere karşı kendilerini korumanın bir yolunu bulmaktır. Henüz 12 yaşlarındaki Ernesto Miranda ve Francisco Campo adlı iki gencin önderliğindeki bu grup dişe diş kana kan mücadele için bir “pandilla” yani çete kurmaya karar verirler. O sıralarda Ernesto ve Francisco, arkadaşlarıyla Rock konserlerine gitmektedir. Rock’çıların yaptığı el işaretini benimseyerek Pico Union’daki parkta MS-13 adını verdikleri pandilla’yı kurarlar. Oradakilerin hepsi de silah kullanmayı, pala bıçağıyla saldırmayı veya bire bir dövüşmeyi çok iyi bilmektedir. Çünkü hepsi de gerilla ortamında büyümüşlerdir…

Mess Side’nın ortaya çıkış hikayesi, esasında El Salvador tarihiyle paralellik gösterir. 1980 yılında El Salvador, 12 yıl sürecek kanlı bir iç savaşın başlangıcına tanık olmuştur. Bir tarafta ABD’nin komünizme karşı desteklediği devlet güçleri, diğer tarafta ülkedeki burjuvaziye başkaldıran ve komünist bloğun desteklediği gerilla örgütü FMLN (Frente Farabundo Marti para la Liberacion Nacional) ülke nüfusunun önemli bir bölümünü savaşın içerisine sürüklemişlerdir. Bu gerilla savaşında küçük çocuklar bile iki taraftan birinde silahlı veya silahsız yer almak zorunda kalıyorlardı.

Latin Amerika’da en uzun süren ikinci iç savaş olan ve 75.000 kişinin hayatını kaybettiği El Salvador İç Savaşı’nın öncesi de aslında çok sakin geçmemişti. Ülkeyi savaşa götüren süreçte 1970’li yıllarda şiddet olayları çoktan başlamıştı aslında. Bu yüzden böyle bir ortamda şiddetle iç içe yaşayan El Salvador halkı savaştan kaçıp sığınacakları güvenli bir yer arayışı içerisine girdiler. Bunun neticesinde de Orta Amerika’dan ABD’ye sayısı toplamda 1 milyon kişiyi bulan büyük bir göç dalgası başladı. Amerika’nın güney eyaletlerine, özellikle Los Santos'a ulaşan El Salvadorlular pek de umdukları gibi bir ortam bulamadılar. Kendilerinden önce oraya gelmiş diğer Orta Amerikalılardan oluşan 18. Cadde Çetesi (Mess 18), Meksika Mafyası, Latin King gibi çeteler veya Afrikalılar tarafından şiddet uygulanarak dışlandılar ve bir süre sonra da ülkelerine geri dönmeye zorlandılar. Ancak El Salvador’da savaş halen devam etmekteydi. Yaşamlarını ABD’de sürdürmekten başka bir çaresi bulunmayan El Salvadorlular kendilerini korumak ve hatta hayatta kalmak için belki de en yakından tanıdıkları şeyi, “savaşmayı” tercih ettiler. İşte böylece El Salvador’daki gerilla savaşı, Los Santos sokaklarına taşınmış ve “Mess Side efsanesi” başlamış oldu.

İÇİMİZDEN SESLER


Mess Side, zaman geçtikçe daha da büyümekte ve gittikçe daha organize bir hal almaktadır. MS-13 gibi örgütlerin bu kadar büyümesinde hem ülke içi hem de ülkeler arası sosyal eşitsizliğin önemli rol oynadığını söylemek mümkün. Bir Mess üyesinin şu sözleri meseleyi açık bir şekilde ortaya koymakta: “Ben İç Savaş zamanında yaşamadığım için şanssızım. Ama eğer o tarihlerde yaşamış olsaydım, ülkedeki adaletsizliğe baş kaldırmak için FMLN’nin yanında savaşa katılırdım. Benim MS-13’e katılmamın sebebi, çevremde gördüğüm eşitsizliği içime sindiremememdir”.

KİLİT SÖZCÜKLER


El Salvador: Orta Amerika’da bir ülke. Başkenti San Salvador’dur. Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olmasına rağmen 6 milyonun üzerinde nüfusuyla nüfus yoğunluğu Amerika kıtasında en fazla olan ülkedir. Devlet başkanı 2009 yılından beri FMLN partisinden Mauricio Funes’tir. El Salvador son yıllarda 10.000’de 7 kişiyle dünyanın en büyük cinayet oranlarından birine sahiptir. Kaynaklara göre ülkede 2006 yılında 3.900, 2007’deyse 3.500 kişi öldürülmüştür.


Guatemala: Orta Amerika’da Meksika’nın güneyinde bir ülke. Başkenti, Guatemala Şehri’dir. 1960-1996 yılları arasında ülkede yaşanan iç savaş Latin Amerika’daki en uzun süren iç savaştır. MS-13’ün faaliyetlerinin yoğun olduğu bir ülkedir.


El Salvador İç Savaşı: 1980-1992 yıllarında El Salvador’da orduyla FMLN adlı sol görüşlü gerilla örgütü arasında gerçekleşmiş olan iç savaş. Latin Amerika’da en uzun süren ikinci iç savaştır. Ülkede 1931 yılından beri iktidarda olan askeri yönetimlere ve ülkenin zenginliklerine sahip olan küçük bir elit kesime karşı gösterilen tepkilerin çatışmaya dönüşmesi sonucu meydana gelmiştir. 1980 yılında ülkedeki 5 sol görüşlü partinin bir araya gelerek FMLN adlı gerilla ittifakını kurmasıyla silahlı mücadele başlamış, ardından savaşla geçen 12 yıllık süre içerisinde 75.000 kişi hayatını kaybetmiştir. ABD’nin komünizme karşı desteklediği cunta yönetimine askeri ve ekonomik (1 milyar dolardan fazla) yardımda bulunmasının savaşın bu kadar uzamasında etkili olduğu iddia edilmektedir. 1992 yılında iki taraf arasında barış anlaşmaları imzalanarak savaş sona ermiştir.

ÇETEYE DAHİL OLMAK


Mess Side 13 üyesi olmak için fazlasıyla katı kurallar vardır. Eğer MS-13'e bir kız girmek isterse, zar atılır. Zarın geldiği sayı kadar erkek kıza tecavüz eder, kız bunu kabul etmez ise MS-13 üyesi olamaz. Bir erkek MS-13 üyesi olmak istiyor ise atılan zar sayısı kadar adam toplanır, 13 saniye boyunca acımadan öldüresiye döverler, dayanıklığı ve karşı koyuşuna göre çeteye alınır. Bu katı kuralları ile "Acımasızlar" ünvanını alır.

Simgeleri: Mess Side 13 üyeleri grafittileri diğer çetelerle karışmasın diye sarı renk ağırlıkla atarlar, giyim renkleri 13'ü temsil eden mavi ve beyazdır.

Dövmeleri: 1MS3 - Şeytan Boynuzu - CLCS - Mess dövmeler yüz ağırlıklıdır.

Amaçları: Genel olarak organize suçlardaki gücünü ve saygınlığını korumaktır.

Genel: Mess Side 13 kendini kanıtlama ve acımasızlığı onları üst seviyeye taşımıştır. Bir MS-13 üyesi tanınmak için her şeyi yapabilir, acımasızlığı bunun en büyük kanıtıdır.


3

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 04 Eylül 2023, 16:20
Toplam oynama: 222 gün, 4 saat
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 06 Mayıs 2023, 20:43
Toplam oynama: 10 gün, 7 saat
Birlik: **** **** 13
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 20 Mayıs 2023, 22:38
Toplam oynama: 0 gün, 23 saat
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 05 Nisan 2023, 00:20
Toplam oynama: 0 gün, 13 saat
Ynt: Mara Salvatrucha 13
« Yanıtla #1 : 18 Ocak 2019, 23:42:05 »
rezerve

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 04 Eylül 2023, 16:20
Toplam oynama: 222 gün, 4 saat
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 06 Mayıs 2023, 20:43
Toplam oynama: 10 gün, 7 saat
Birlik: **** **** 13
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 20 Mayıs 2023, 22:38
Toplam oynama: 0 gün, 23 saat
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 05 Nisan 2023, 00:20
Toplam oynama: 0 gün, 13 saat
Ynt: Mara Salvatrucha 13
« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2019, 00:35:47 »
rezerve 

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 04 Eylül 2023, 16:20
Toplam oynama: 222 gün, 4 saat
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 06 Mayıs 2023, 20:43
Toplam oynama: 10 gün, 7 saat
Birlik: **** **** 13
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 20 Mayıs 2023, 22:38
Toplam oynama: 0 gün, 23 saat
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 05 Nisan 2023, 00:20
Toplam oynama: 0 gün, 13 saat
Ynt: Mara Salvatrucha 13
« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2019, 01:04:46 »
rezerve 

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 29 Ocak 2021, 21:42
Toplam oynama: 166 gün, 1 saat
Birlik: (Yok)
Ynt: Mara Salvatrucha 13
« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2019, 01:10:54 »
umarım başarılı olursunuz

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Alec Feniks Lv.39
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 15 Nisan 2023, 10:51
Toplam oynama: 454 gün, 13 saat
Birlik: (Yok)
Alec Fenik Lv.39
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 17 Mart 2023, 14:32
Toplam oynama: 2 gün, 9 saat
Birlik: ***IKS
Ynt: Mara Salvatrucha 13
« Yanıtla #5 : 19 Ocak 2019, 01:12:43 »
Good luck.

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 24 Eylül 2023, 09:51
Toplam oynama: 324 gün, 10 saat
Birlik: *** **** UP!
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 15 Eylül 2023, 22:17
Toplam oynama: 0 gün, 14 saat
Birlik: (Yok)
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 20 Eylül 2023, 01:04
Toplam oynama: 0 gün, 2 saat
Birlik: (Yok)
Ynt: Mess Side 13
« Yanıtla #6 : 19 Ocak 2019, 14:35:35 »
Başarılar

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Kadın
Son giriş: 19 Temmuz 2023, 18:14
Toplam oynama: 260 gün, 20 saat
Birlik: (Yok)
Ynt: Mess Side 13
« Yanıtla #7 : 19 Ocak 2019, 19:51:49 »
Başarılar.
2

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 15 Şubat 2023, 21:42
Toplam oynama: 160 gün, 17 saat
Ynt: Mess Side 13
« Yanıtla #8 : 19 Ocak 2019, 20:18:09 »
Başarılar demeye gerek var mı? Başarılısın.

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 23 Eylül 2023, 23:59
Toplam oynama: 224 gün, 10 saat
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 20 Eylül 2023, 18:15
Toplam oynama: 1 gün, 3 saat
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 27 Eylül 2023, 03:23
Toplam oynama: 20 gün, 13 saat
Birlik: (Yok)
Huxley March Lv.31
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 26 Eylül 2023, 16:48
Toplam oynama: 2 gün, 1 saat
Birlik: (Yok)
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 27 Eylül 2023, 01:51
Toplam oynama: 0 gün, 1 saat
Birlik: (Yok)
Ynt: Mess Side 13
« Yanıtla #9 : 20 Ocak 2019, 13:26:18 »
başarılar dilerim