Ziyaretçi

Selam ziyaretçi, Rina Roleplay forumuna hoş geldin. Rina Roleplay, Grand Theft Auto: San Andreasın multiplayer istemcisi "SAMP"ın, Türkiyedeki en büyük sunucusudur ve en büyük roleplay platformudur. Eğer Rina Roleplay forum üyeliğin varsa lütfen Giriş Yap veya üyeliğin yoksa hemen Kayıt Ol.

CİNSEL HASTALIKLAR HAKKINDA YARARLI RÖPORTAJ!


Başlatan ZehirikTr, 13 Eylül 2022, 22:58:15
Okunma sayısı 286 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Ray Ruddic Lv.28
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: Oyunda
Toplam oynama: 89 gün, 5 saat
Birlik: ****** ****ing
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 03 Ekim 2022, 18:12
Toplam oynama: 1 gün, 15 saat
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 02 Ekim 2022, 17:06
Toplam oynama: 0 gün, 12 saat
Birlik: **** *era
Cinsiyet: Kadın
Son giriş: 03 Ekim 2022, 19:47
Toplam oynama: 0 gün, 16 saat
Birlik: VB Agency
CİNSEL HASTALIKLAR HAKKINDA YARARLI RÖPORTAJ!
« : 13 Eylül 2022, 22:58:15 »

CİNSEL HASTALIKLAR HAKKINDA YARARLI RÖPORTAJ!


Crippen Memorial Hospital personelleri ile cinsel hastalıklar hakkında eğitici bir sohbet ettik.

Son zamanlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar eyalet genelinde yüzde yirmi iki arttı. Bu konuya önem veren ajansımız adına  Crippen Memorial Hospital Başhekimi Cho Ji Shah ve Başhekim yardımcısı Mattias Stenmark'ın eşliğinde eğitici ve bilgilendirici bir röportaj düzenledik. Bilinen üzere vatandaşlarımızın çoğu, cinsel ilişkiler hakkında bilgisizce davranıyor veya uygulamak istemiyor. Biz de, cinsel yollar ile bulaşan hastalıkların ne kadar ciddi olabileceği ve korunmak için neler yapmalıyız? Belirtileri nelerdir? Gibi kültleşmiş soruların cevaplarını sevgili Cho Ji Shah ve Mattias Stenmark'tan aldık. Bu konuyla ilgili konuştuklarımızı ekip arkadaşlarımızla yazıya döktük ve bunun hakkında bir makale hazırladık.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirti verme süresi ve ortaya çıkan belirtiler bulaş türü, bulaş süresi, mikroorganizmanın türü, maruz kalınan etkenin yoğunluğu ve kişinin bağışıklık durumu gibi pek çok etkene bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu etkenler ile ortaya çıkan enfeksiyonlar tedavi edilmediği takdirde kronikleşip devamlı tekrarlayıcı enfeksiyonlara neden olabileceği gibi, bir kısmı da ciddi kronik sağlık sorunlarına yol açabilir (HIV ve HCV enfeksiyonlarında olduğu gibi). Çoklu partnerlerde ise devamlı tekrarlı enfeksiyon aktarımına da neden olabilir.

Önlem alınmadığı zaman sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıkları şu şekilde sıralamak mümkün;

➤Bel soğukluğu (Gonore)
➤Frengi (Sfiliz)
➤Üretrit (Klamidya, Mikoplazma/Üreaplazma)
➤Siğil (Kondülom=HPV)
➤Uçuk (Herpes enfeksiyonu=HSV)
➤Hepatit (Hepatit B ve Hepatit C virüsleri)
➤AIDS (HIV enfeksiyonu)
➤Trikomonas

Cinsel yolla hastalıklar nasıl bulaşır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşında üç temel yol vardır:

➤ Korunmasız cinsel ilişki sırasında sperm, vajinal salgı, tükürük, kan gibi vücut salgılarının karışımı sonrası.
➤ Ameliyat, diş çekimi, tırnak çekimi gibi cerrahi işlemler manikür/pedikür gibi kozmetik bakım işlemlerinde kan ve kan ürünleri transfüzyonu ve dikkatsiz sterilizasyon/temizlik.
➤Hastalıklı annenin hamileliğinde veya doğum esnasında anneden bebeğe geçiş.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri farklı şekilde ortaya çıkar. Bakteri ile oluşan enfeksiyonlarda (bel soğukluğu, üretrit gibi) genelde bulaştan 2-3 gün sonra başlayan akıntı, idrarda yanma, idrar yolunda kaşıntı gibi yakınmalar olur. Bu enfeksiyona ateş genellikle eşlik etmez. Bağışıklığı düşük kişilerde mikroorganizmaların prostat veya testise ulaşması ve bu organları etkilemesi durumunda nadiren yüksek ateş, testislerde şişme ve ağrı olabilir. Kadınlarda ise vajende akıntı, yanma, kaşıntı gibi yakınmalar görülebilir. Ayrıca adet dışı kanamalar olabilir. Uçuk (Herpes) lezyonları kendini genital bölgede içi su dolu ağrılı küçük kabartılar şeklinde gösterir. Bu lezyonlar genelde bir sinir hattı boyunca düzgün olarak yayılır.

Siğiller vücuttan kabarık, ağrısız, kahverengi lezyonlardır. Ufak milimetrik boyutlardan çok büyük karnabahar benzeri dev boyutlara kadar değişiklik gösterebilir. Genital bölge ağırlıklı olmak üzere erkek veya kadın salgılarının vücut üzerine damladığı her bölgede olabilir. Frengi (Sfiliz) farklı evrelerde kendini gösteren bir hastalıktır.  Erken dönemde penis üzerinde yara ile ortaya çıkar. Ağrılı, kanamalı bir lezyon oluşturur.

Viral hastalıklar ise daha kronik seyirlidir. Genel durum bozukluğu ile sistemik belirtiler verir. Bu hastalığa yapılan kan testleri ile tanı konulur. Genel olarak kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, ishal, bulantı/kusma gibi belirtiler de izlenebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın önceliği korunmalı cinsel ilişkidir. Birden fazla partneri olan kişilerin cinsel ilişkide mutlaka prezervatif kullanması gerekir. Ayrıca düzenli kontrol de önemlidir. Erkeklerde ürolojik muayene ile HPV tarzı lezyonların varlığı ve kan testleri ile hepatit ve HIV kontrolü yapılabilir. Kadınlarda da aynı şekilde düzenli jinekolojik muayene ile vajinal smear ve kan testleri ile değerlendirme yapılmalıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavileri nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar günümüzde tanı konulduktan sonra etkin ilaçlarla kolayca tedavi edilebiliyor. Hastadan alınan öyküde eğer bir genital akıntı varsa bu genital akıntının rengi dahi tanı koymada yeterli olabiliyor. Yeşil sarı renkli akıntı gonore (bel soğukluğu), beyaz-sedef renkli akıntı klamidya/ mikoplazma enfeksiyonları için tipiktir. Erkeklerde idrar yolu, kadınlarda vajenden alınan bir kültür sonrası antibiyotik tedavisi ise hızlıca ve etkin tedavi mümkündür. Ancak, önemli nokta partnerlerin birlikte ve eş zamanlı tedavisidir. Viral hastalıklarda da tanı konulduktan sonra antiviral ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Günümüzde HIV (AIDS) enfeksiyonlarında bile etkin tedavi mümkündür. 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kan ve tükürük ile de bulaşır mı?

Evet hasta kişilerin tüm vücut salgıları bulaşta etkilidir ve tükürükte bu yollardan birisidir.

Cinsel yolla kadınlara hangi hastalıklar bulaşır?

Cinsel yolla kadınlarda sıklıkla mantar (kandidiyazis), trikomanas, vajinit, herpes (uçuk), kondilom (HPV), HIV, hepatit gibi enfeksiyonları görülür.

Cinsel yolla erkeklere hangi hastalıklar bulaşır?

Erkekler de cinsel yolla bulaş sonucu üretirler, herpes, HPV başta olmak üzere, HIV, sfiliz, hepatit gibi enfeksiyonlar sıklıkla izlenir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda kadınlar mı daha fazla risk altındadır, erkekler mi?

Erkekler genelde enfeksiyonu taşıyıcıdır. Kadınlar ise enfeksiyona maruz kalan kesimdir. Genelde erkeklerde daha fazla klinik bulgu vermesine rağmen, kadınlar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar açısından daha fazla risk altındadır ve klinik belirti vermezler. Bu nedenle tedavideki gecikmeye bağlı kadın hastalarda önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Yine de erken tanı ve tedavi her iki cinsiyet içinde önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hayati riske neden olur mu?

Tedavi edilmemiş her hastalık gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar da önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Üretritler özellikle gonoreye bağlı enfeksiyonlar erkeklerde sperm kanallarında enfeksiyonlar ve tıkanmaya yol açarak tıkayıcı tipte azoospermiye neden olabilir.

Hepatit enfeksiyonları karaciğer yetmezliği ile sonuçlanan ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. HIV enfeksiyonu tedavi edilmediği takdirde bağışıklık sistemini baskılayarak pek çok ek soruna neden olur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar penis ve rahim kanserine neden olabilir mi?

HPV enfeksiyonları ülkemizdeki formları genelde erkeklerde sadece peniste lezyon oluştururken, yurt dışı formları penis kanserlerinin en önemli nedenleri arasındadır. Yine HPV enfeksiyonları kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin en önemli nedenlerinden biridir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için hangi bölüm doktoruna görünmek gerekir?

Erkekler için Üroloji, kadınlar için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından değerlendirme yapılmalıdır. Önemli olan partnerlerin her ikisinin de değerlendirilmesi ve eş zamanlı olarak tedavi edilmesidir. Tek taraflı tedavilerde uygulama başarısız ve etkisizidir. Çünkü tedavi edilmeyen partnerde enfeksiyon ajanı halen daha kronik olarak mevcut olacağı için sürekli enfeksiyon alışverişi devam edecektir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirlenmesi için hangi test ve işlemler yapılır?

Yakınması olan hastalarda erkeklerde idrar yolundan alınan sürüntü kültürü, kadınlarda ise vajenden alınan sürüntü kültürü ile mikroorganizma saptanması yapılır. Gerekli durumlarda erkeklerde rektal muayene ile prostat masajı yapılarak prostat sıvının mikroskobik incelemesi de yapılabilir. Viral enfeksiyonların tanısı ve enfeksiyonun genel etkisi değerlendirmek için ise kan testleri gereklidir. Viral enfeksiyonlar için virüs kanda oluşturduğu antijen ve antikorlar değerlendirilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ne zaman belli olur?

Süre enfeksiyonun türüne ve kişinin bağışıklık durumuna göre değişir. Bakteriyel enfeksiyonlar (bel soğukluğu, üretrit), bazı viral enfeksiyonlar (herpes) genelde 2-3 gün içinde klinik bulgu vermektedir. Buna karşılık viral enfeksiyonların belirtisi (hepatit, HIV) daha uzun süre içinde ortaya çıkabilir ve sadece kan testleri ile de saptanabilir. Bu nedenle şüpheli durumdan sonra 3-6 ay ara ile kan testlerini tekrarlatmak faydalıdır.


VB Agency olarak araştırmamızı istediğiniz başka türlü konular varsa bunları bizlere belirtebilirsiniz. Başhekim Cho Ji Shah ve Başhekim yardımcısı Mattias Stenmark'a değerli bilgileri bizimle paylaştıkları için teşekkür ederiz.


Yazar: Rosella Keuchkerian
Tarih: *13.09.2022 22.58 *

Kod: (Yorum şablonu) [Seç]
[box]
[center][img]https://cdn.discordapp.com/attachments/924013858916540416/938393731055386654/VB_Agency_Uye_Yorumu.gif [/img][/center]
[b]Nick:
[b]Yorum:
[/box]

Developed By Favian
2

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 04 Ekim 2022, 23:23
Toplam oynama: 70 gün, 10 saat
Birlik: (Yok)
Lea Bader Lv.22
Cinsiyet: Kadın
Son giriş: 04 Ekim 2022, 17:59
Toplam oynama: 1 gün, 22 saat
Birlik: (Yok)
Ynt: CİNSEL HASTALIKLAR HAKKINDA YARARLI RÖPORTAJ!
« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2022, 23:07:02 »
Nick: Markov
Yorum: Çok verimli bir röportaj olmuş.
1

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Harry Diego Lv.40
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 04 Ekim 2022, 22:26
Toplam oynama: 492 gün, 2 saat
Geralt Moore Lv.40
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 17 Eylül 2022, 11:43
Toplam oynama: 0 gün, 2 saat
Birlik: (Yok)
Cho Ji Shah Lv.40
Cinsiyet: Kadın
Son giriş: 19 Eylül 2022, 13:00
Toplam oynama: 1 gün, 0 saat
Birlik: (Yok)
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 17 Eylül 2022, 11:47
Toplam oynama: 0 gün, 2 saat
Birlik: (Yok)
Ynt: CİNSEL HASTALIKLAR HAKKINDA YARARLI RÖPORTAJ!
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2022, 23:08:22 »
Nick: Chief Of Physician
Yorum: Çok keyifli bir röportaj oldu. :)
1

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 01 Ekim 2022, 11:21
Toplam oynama: 209 gün, 19 saat
Cinsiyet: Kadın
Son giriş: 19 Eylül 2022, 17:31
Toplam oynama: 31 gün, 6 saat
Ynt: CİNSEL HASTALIKLAR HAKKINDA YARARLI RÖPORTAJ!
« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2022, 23:35:34 »
Nick: Timothy Escalente
Yorum: Bunları duyduğum iyi oldu, buna göre korunurum. !!WOMAN HAHAHAHAHA!!
1

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 15 Eylül 2022, 12:10
Toplam oynama: 23 gün, 22 saat
Birlik: (Yok)
Paul Glover Lv.15
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 14 Eylül 2022, 04:07
Toplam oynama: 0 gün, 0 saat
Birlik: (Yok)
Ynt: CİNSEL HASTALIKLAR HAKKINDA YARARLI RÖPORTAJ!
« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2022, 13:58:11 »
Nick: blayn_nicholson10
Yorum: Korunun, korundurttun

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Alem Armas Lv.14
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: Oyunda
Toplam oynama: 24 gün, 18 saat
Ynt: CİNSEL HASTALIKLAR HAKKINDA YARARLI RÖPORTAJ!
« Yanıtla #5 : 15 Eylül 2022, 02:28:57 »
Nick: Rafa
Yorum: Bunları öğrenmek iyi oldu, aklımda tutacağım.

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Rolf Hjorth Lv.25
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: 03 Ekim 2022, 08:14
Toplam oynama: 147 gün, 14 saat
Croi Asbjorn Lv.25
Cinsiyet: Kadın
Son giriş: 24 Eylül 2022, 23:35
Toplam oynama: 4 gün, 23 saat
Silja Karin Lv.25
Cinsiyet: Kadın
Son giriş: 25 Eylül 2022, 17:14
Toplam oynama: 0 gün, 11 saat
Birlik: (Yok)
Ynt: CİNSEL HASTALIKLAR HAKKINDA YARARLI RÖPORTAJ!
« Yanıtla #6 : 17 Eylül 2022, 18:51:20 »
Nick: Rolfie
Yorum: İşerken bazen zorlanıyordum. Teşekkürler  :hihi:

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: Oyunda
Toplam oynama: 51 gün, 7 saat
Birlik: (Yok)
Adela Teller Lv.21
Cinsiyet: Kadın
Son giriş: 04 Ekim 2022, 20:56
Toplam oynama: 11 gün, 14 saat
Birlik: (Yok)
Ynt: CİNSEL HASTALIKLAR HAKKINDA YARARLI RÖPORTAJ!
« Yanıtla #7 : 17 Eylül 2022, 20:15:10 »
Nick: AdelahanN
Yorum: Bana kalırsa eczane ve hastanelerde bedava prezervatif dağıtılmalı.

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Kim Cattrall Lv.20
Cinsiyet: Kadın
Son giriş: 04 Ekim 2022, 19:34
Toplam oynama: 52 gün, 20 saat
Ynt: CİNSEL HASTALIKLAR HAKKINDA YARARLI RÖPORTAJ!
« Yanıtla #8 : 18 Eylül 2022, 16:01:41 »
Nick: Official_Catt
Yorum: Doğum kontroll hapları hakkında bir araştırma yapılacak mı?

Instagram:
Discord:
RockstarTR:
Facebook:
Youtube:
Twitter:
Twitch:
Spotify:
Cinsiyet: Erkek
Son giriş: Oyunda
Toplam oynama: 1 gün, 18 saat
Birlik: (Yok)
Ynt: CİNSEL HASTALIKLAR HAKKINDA YARARLI RÖPORTAJ!
« Yanıtla #9 : 21 Eylül 2022, 22:44:59 »
Nick: sexmachinasıslick
Yorum: tırtıklı sağlam kokulu prezervatif herşeye çözüm  :pile-of-poo_1f4a9: